Ann-Marie Howell – Zahrada tajů

20.12.2022 – Blíží se vánoce. Čeká mě ještě mnoho chystání, ale dárky už mám. Dokonce i na toho psa jsem si vzpomněla. Upřímně je to můj miláček, a i ona bude mít na štědrý den výjimečný den. Už se těším na vše kolem toho. A knihy k vánocům patří. Kdo ještě přešmýšlí, co dát starším dětem pod stromek, mám pro vás dost dobrý tip. Představím vám knihu pro děti od 10let a je skvělá.

Příběh je tak dobře vystaven, že bavil i mě. Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Klára, a ocitáme se v roce 1916 na anglickém venkově, kde Kláru poslali rodiče za tetou, aby byla mimo od válečného dění. Bohužel Kláře neřekli nic konkrétního, a tak je zklamaná a bojí se. Dokonce zapomněla dát dopis, který převzala doma rodičům. Je psán z ministerstva války a Klára se ho bojí otevřít, ale zároveň ho nechce pustit z ruky, protože se obává zprávy, která by tam mohla být.

Teta je hospodyní u hraběte a bydlí v zahradním domku kousek od skleníku. Zde zahradníci pěstují exotické ovoce. Klára zná tetu velmi málo a pamatuje si ji z předešlé návštěvy úplně jinak. Nyní je na Kláru přísná a odměřená. Nic ji nechce říct a jen určí, s čím má Klára pomáhat. Klára si najde kamaráda Willa ve skleníku, který je tam schovaný. Pomáhá vytápět skleníky a moc rád maluje ovoce. Klára je ráda za kamaráda. Jenomže někdo krade ovoce ze skleníku a Klára se rozhodne zloděje vypátrat. K tomu objeví u tety zamčený pokoj a chce zjistit, co se tam schovává. Také potřebuje nějakou zprávu z domova. Je zde spoustu tajemství.

Klářin příběh se mi moc líbil. Je čtivý a skrývá v sobě několik záhad. Postavy a dění kolem je dobře vykresleno a skvěle jsou popsány pocity dítěte, které objevuje hrůzy války. Ale tak jemně a opatrně. Klára ví, že válka je špatná, ale do lidí se vštěpuje, že se má obětovat za vlast. Že bude hrdina. Pak potká před nemocnicí vojáka bez nohy, který ji řekne, co se mu stalo. A Klára začne uvažovat, co je dobře a co ne. Tak bych řekla, že je to i poučná kniha, ale nenápadně. Věřím, že se bude dětem líbit.

Hodnocení: 100%

Žánr: Válečné, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2022, Portál
Originální název: The Garden of Lost Secrets, 2019
Překlad: Petra Diestrelová
Počet stran: 240
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-262-1949-1

Foto: Nakladatelství Portál

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/zahrada-taju/