Alena Mornštajnová – Hana

7.4.2017 – Na tuto knihu jsem se moc těšila. A věděla jsem proč. Nezklamala. Je úžasná, skvělá, čtivá, nádherně smutná, citlivě napsaná, dojemná, osudově upřímná a prostě je výjimečná. Dokonce jsem vynechala svou oblíbenou jógu, protože jsem knihu musela dočíst. To se jinak nedalo. Vzhledem k tomu, že brzy vstávám, jsem nemohla číst do noci, a tak jsem četla celé odpoledne, až do večera. A dala jsem to, dokonce i večeři jsem udělala. :-)

hana

Již z úvodu víte, že to bude zcela kladná recenze. Dle mého si ji kniha plně zaslouží. Děj je propracovaný a styl autorky je přirozeně vypravěčský. Již z předešlých knih vím, že krásně píše. Ale něco tak úžasného jsem nečekala. Mé nadšení podpořilo i to, že děj se nejvíce odehrává ve Valašském Meziříčí kolem roku 1954. Ve Valmezu jsem vystudovala střední školu a nyní tam již dlouho pracuji. Město je mi blízké a popisy míst z knihy, jsem si živě představila. Příběh vychází ze skutečných událostí a já jsem se dozvěděla něco nového kolem epidemie tyfu, která město v tom roce postihla.

Hlavní hrdinkou je Mira, která v devíti letech osiřela. Stalo se to za smutných událostí a zde sedí přesně hláška, že to byl osud. Po nějaké době se nastěhovala ke své zvláštní, podivínské tetě Haně. Kniha je rozdělena na tři části. V první je popsán život Miry, která to přes nástrahy života zvládla a dospěla v spokojenou ženu. V druhé části je vyprávěn osud Hany. Jak před válkou dospívala, jak prožila svou první lásku a co vše ji provedla 2. světová válka. V třetí části skloubila Hana vyprávění s koncem války a životem s Mirou. To, čím si prošla během války a jaký dopad to na ni mělo, je napsáno tak citlivě, dojemně a lidsky, že se to nedalo číst bez slz. Krutost války na obyčejných lidech je to nejsmutnější, co může být. Fakt, že si myslíme, že ženám a dětem se nemůže ublížit, a pak přijde něco nepředstavitelně zlého, je neuvěřitelný. A přece se to dělo a děje. Podívejte se na Sýrii, co tam musí prožívat obyčejní lidé. Nevím, proč si to děláme. Do hrobu si nikdo svůj majetek, slávu a moc nevezme. Lidé jsou nepoučitelní.

Knihu vřele doporučuji všem. Je to román o životě, o lidech, o tom, jak dokážeme být krutí, ale i velkorysí a láskyplní. Je to o Haně jako o osobě, ale i o haně jako vlastnosti, kterou hlavní hrdinka prožívá, protože se to vše zvrtlo, jak nemělo. Je plná výčitek, za které nemůže, ale myslí si to.
Autorce děkuji za krásný literární zážitek a moc se těším na další knihu.

Hodnocení: 100%

Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2017, Host
1. vydání originálu: 2017
Počet stran: 300
Autor obálky: Veronika Kopečková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7491-940-4

Foto: Nakladatelství HOST