Tomáš Morávek – Nebuď p*ča

9.6.2023 – Děti jsou naše budoucnost. To, jací z nich vyrostou lidé, ovlivňuje rodina a okolí. Je pro mě nepředstavitelné, že někdo může ubližovat fyzicky nebo psychicky dítěti. Nejhorší je, že dospělí, kteří to dělají, věří tomu, že to dělají oprávněně.

Děkuji autorovi za tuto knihu. Doporučuji ji všem, aby si uvědomili na konkrétních případech z ústavní péče, že tohle se dětem nedělá. Nadpis mi přišel na první pohled divný, ale už během čtení prvního příběhu jsem s ním souzněla a spolu s autorem opakovala, lidé se opravdu někdy chovají jako p*ča.

Autor na příbězích z reálného života ukazuje, jak se může ubližovat dětem i v zařízeních, které je mají chránit a pomáhat jim. Většinou je za tím syndrom vyhoření. Vychovatelky, neboli tety, jsou málo placené, tím pádem o tuto profesi není zájem a je nedostatek lidí na tyto pracovní pozice.

Autor je vychovatel s devítiletou praxí. Upřímně a živě vypráví o případech dětí, s kterými se setkal v práci, a ukazuje na chyby, které jim pobyt v ústavní péči ztížily a znepříjemnili. Díky těmto příběhům si lidé mohou uvědomit, jak moc jednoduše se dá ovlivnit chování dítěte jednou větou.
Je kritický, ale umí také pochválit. Jeho nadhled a zvládnutí situace jsem místy obdivovala. Bylo to pro mě poučné z hlediska psychologického, tak praktického. Nevím, jak bych pomohla desetiletému chlapci, který vlivem autonehody přišel o své rodiče, nesnáší se, protože on jediný přežil.

Kniha se výborně četla. Děkuji za tuto tvorbu, která upozorňuje na práci s dětmi, na její náročnost, na chyby a následné ponaučení z nich.

Těchto zařízení je moc, tzn. že je hodně dětí, které potřebují pomoci. Je úžasné, že existují lidé jako Tomáš Morávek. Věnuje celý svůj čas této práci, která je naplňující a smysluplná, ale také emočně nepředstavitelně náročná. Ty děti jednou všechny odejdou a zkuste se k nim citově hlouběji nevázat. To nejde. Neskutečné díky a obdiv lidem jako je Tomáš Morávek.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2023, Portál
Počet stran: 128
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-262-2049-7

Foto: nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=OVBK100101