Tereza Barvíková – Láskohledači

5.10.2019 – Nakladatelství Cosmopolis příchází s novou knižní edicí zaměřenou na young adult literaturu. Kdyby náhodou někdo nevěděl pro koho je určená, tak pro náctileté a mladé mezi 12-18 lety. Samozřejmě je mohou číst i starší – jako já, ale cílová skupina je definovaná. Tato „mladá literatura“ zahrnuje různé žánry, od sci-fi a fantasy až po romány.

laskohledaci

Tato kniha se dle mého řadí do romantické fantasy a zaujala mě, že je psána českou autorkou. U mě převládá romantika, takže když mám doma nějakou knihu tohoto žánru, vždy to střídám po předešlé těžší četbě.
Tuto knihu doporučuji opravdu hlavně cílové skupině, protože mě moc nebavila. Je to dívčí román a styl byl pro mě více kostrbatý. Oceňuji autorčinu fantazii a vyobrazení hlavní postavy, která mi byla nesympatická, ale dobře prokreslena.

Hlavní hrdinkou je patnáctiletá Mariana, studentka prvního ročníku. Bydlí se svou mladou maminkou v domku po babičce. Je neprůbojná, nerada soustředí na sebe pozornost a nekonfliktní. Její nejlepší kamarádka Anabel je opak, a tak se dobře doplňují. Jednoho dne Mariana spatří doma malého modrého skřítka, který je Marianin láskohledač. Každá osoba má svého láskohledače, ale jen ten, kdo uvěří v pravou lásku ho může vidět. Mariana věří, a tak ho vidí. Jmenuje se Anairam (je to jméno pozpátku osoby, která je mu určená). Mariana je z něj nadšená a chce vědět podrobnosti o jeho světě. Nejraději by ho navštívila, a tak Anairama uprosí, aby ji ho ukázal. Mezitím se blíže poznáme s Marianým rodinným i školním světem. Mariana má přítele Jakuba, ale scházejí se málo. Ve škole je šikanována a neumí se bránit. Doma vidí problémy se vztazích u maminčiných přítelkyň.
Konec je otevřený, tak tuším další díl. Protože se něco stalo v Anairamově světě a nebylo nic vysvětleno. Tato linka příběhu má otevřený závěr.

Nejvíce mi asi dělalo problém, z jaké pozice je příběh vyprávěn. Je to vypravěč a někdy mi to přišlo i z Marianina pohledu a bylo to takové místy nepřirozené. Mariana se chovala divně. Byla třeba naštvaná na celý svět, ale neuměla se ozvat. Nikdy nic nahlas neřekla, pouze to v sobě dusila. Asi takoví lidé jsou, ale upřímně, lezou mi na nervy. To mlčení mi vadí. Pokud by se Mariana ozvala, lidé by se k ní chovali jinak. Možná se bude její postava vyvíjet. Uvidíme.
Věřím, že mladým dívkám se román bude líbit. Jim ho nejvíce doporučuji.

Hodnocení: 60%

Žánr: Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2019 · Cosmopolis
Počet stran: 208
Jazyk vydání: český
Edice: Young Adult
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-271-2482-4

Foto: Nakladatelství COSMOPOLIS
https://www.grada.cz/laskohledaci-11052/