Taylor Jenkins Reidová – Bez tebe napořád

31.7.2018 – Druhou knihu, kterou jsem přečetla na dovolené je tato. Autorku mám moc ráda. Přečetla jsem obě její předchozí knihy, které u nás vyšly. Byla jsem z nich nadšená, hlavně Jediné pravé lásky mě dostaly tak, že jsem je kupovala kamarádkám jako dárek. Byla jsem přesvědčena, že se jim bude kniha líbit – a líbila. Pro doplnění, vím, že obdarované mají rády romance.

bez tebe naporad0001

Tato kniha je trochu jiná. Na začátku se dozvíte konec hluboké lásky, která trvala půl roku. Poté se střídají kapitoly se současností s minulostí. Současnost vypravuje o pocitech u nehody, při pohřbu a celkového pomalého uzdravování ze smutku. Minulost vypráví o jejich vztahu od začátku až po konec. Kniha je psána z pohledu hlavní postavy Elsie, která je dvacetiletá knihovnice a potká svou lásku Bena při čekání na pizzu. Je krásné, jak jejich vztah postupuje až ke svatbě, kterou bohužel nesdělí své rodině. Pár týdnů po svatbě Ben má smrtelnou nehodu. Jeho matka nemůže uvěřit, že ji neřekl o své manželce. Což úplně chápu. V tomhle se choval Ben divně. Takže proces smutku provází i seznámení s matkou, která jediná zná Bena lépe než Elsie.

Je to velice smutný příběh a svým způsobem i hezký. Truchlení je popsáno věrohodně a soucítila jsem s Elsie. Tím pádem jsem z toho měla chvílemi špatnou náladu a dokonce nepěkné sny. Ale to nejspíš jen já, jsem taková cíťa. Jinak autorka skvěle vykreslila charaktery a pocity hlavních hrdinů. Vlastně jsem chápala všechny lidi, jen jsem nevěděla, proč to Ben neřekl matce. To je takové varování pro nás, že není dobré tajit důležité události v životě. Pokud nám dělají radost, máme je šířit dál a pokud okolí z toho potěšení mít nebude, je to jeho problém.

Kniha je velmi čtivá, ale prostě to není klasická romance. Je to hodně hluboké, dojemné, ale smutné. Určitě doporučuji, ale pokud prožíváte smutek, musíte brát v úvahu, že je možné najít v knize nejen pochopení, ale i truchlení. Tato kniha vás svým způsobem dostane, takže oddechové čtení to není, ale je moc hezká.

Hodnocení: 80%

Originální název: Forever, Interrupted (2013)
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2018, Mladá fronta
Počet stran: 256
Překlad: Jana Jašová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-204-4327-4

Foto: Nakladatelství Mladá fronta