Tayari Jonesová – Jedno manželství

5.5.2019 – Kniha mě zaujala na druhý pohled. Poprvé jsem si přečetla anotaci a říkala si, že to bude asi dobré, ale na nějaké psycho nemám náladu. Podruhé mi přišel email s informacemi o této knize, kde se mimo jiné psalo o jejích úspěších ve světě. Dokonce ji časopis Time zvolil jako třetí nejlepší knihou roku 2018. Tak to už jsem si říkala, že není náhoda a že si musím knihu přečíst. A stálo to za to.

jedno manzelstvi

Hlavní role je zde obsazena černošským jednatřicetiletým manželským párem z Atlanty Royem a Celestial. Od jejich svatby uplynul rok a půl a oni jedou navštívit Royovy rodiče do malého městečka Eloe v Louisianě. Od Atlanty je to vzdálené 7 hodin jízdy autem. Oba mají pocit štěstí. Daří se jim v práci a rádi by založili rodinu. Ale stane se, že Roy je neprávem odsouzen k dvanácti letům vězení za znásilnění, které neudělal. Je nevinný. Přesto je ve vězení.
Celestial má nejlepšího přítele Andreho. Vyrůstali spolu, jsou si jako bratr a sestra. Andre byl svědkem na jejich svatbě. Byl také velkou oporou Celestial při soudním řízení a zůstal i poté, kdy Roy musel do vězení. Ustojí jejich manželství takovou zkoušku, kdy mají být od sebe déle než byli spolu? Budou jim stačit dopisy a nedůstojné krátké návštěvy?

Od začátku knihy jsem cítila napětí, že se něco špatného stane. Autorka bravurně popsala pocity a vnímání hrdinů, kteří si některé detaily nepřiznali ani sami sobě, a přesto je čtenář dokáže poznat a později pochopit. V pozadí příběhu je skvěle vykresleno chování černých a bílých. Otroctví bylo zrušeno před 154.lety a stále jsou ve vzduchu cítit rozdíly, které zde jsou podkresem příběhu, jež utváří celek obrazu malých měst a venkova. Ve velkoměstech se to již spíše srovnává.
Román zachytil různé vrstvy lásky od rodičovské, přes přátelství až po mileneckou. Je to dobře napsaný příběh o nespravedlnosti, která dokáže ovlivnit všechny okolo. Závěrem řeknu, že postavy mi nepřirostly k srdci, byly opravdové a měly povahy, které jsou tak jiné než já, ale kniha jako celek je skvělá.

Nejsem takový odborník, abych posoudila jestli si kniha zaslouží to třetí místo, které jsem zmiňovala v úvodu. Ale určitě má v Americe takový úspěch i díky tomu, že opět ukazuje na rozdíly černých a bílých, kdy toto téma je u nich stále ožehavé, citlivé a velmi se jich dotýká, i když se tváří, že je všechno cajk.

Hodnocení: 100%

Orig. název: An American Marriage (2018)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2019, Vyšehrad
Počet stran: 280
Překlad: Františka Zezuláková Schormová
Edice: Světová próza
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7601-091-8

Foto: Nakladatelství Vyšehrad
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49595319/jedno-manzelstvi/