Stephanie Brookes – Malá kniha meditací

9.7.2018 – Od románů si na chvíli odskočím k literatuře, která slouží k osobnímu rozvoji. Na jógu chodím pravidelně jednou týdně. Pomáhá mi proti bolestem zad, ale také si za tu hodinu a půl skvěle odpočinu. Na začátku i na konci je desetiminutová relaxace v leže a poté v sedě, kde je také meditace. Vím, že mi to pomáhá, ale udělat z toho rituál doma se mi zatím nepodařilo. Co není, může být. Velmi mě zaujala tato knížečka, která je malá vzhledem, ale velká sdělením. Moc se mi líbí a věřím, že bych to mohla s její pomocí dát.

mala kniha me

V první kapitole se dozvíme proč meditovat. Čím je meditace pro nás přínosná. Její skvělé účinky jsou léty prověřeny. Zmírňuje stres, zlepšuje koncentraci a zvyšuje sebevědomí. Meditace nepřináší předem dané odpovědi, ale umožňuje nám, abychom odpověď našli sami v sobě. Bez ní bysme v sobě neobjevili to, co už jsme vlastně věděli, ale neuvědomovali jsme si to. Meditace je jednoduše trénink bytí v přítomném okamžiku. Dozvíme se stručně historii meditace a mylné představy o ní.
Druhá kapitola je o bdělé pozornosti a mantře. Bdělá pozornost vám pomůže být v přítomném okamžiku a najdete zde jednoduchá doporučení, jak ji zařadit do svého každodenního programu.
V třetí kapitole jsou základy meditace. Najdete zde tipy, jak ji provést, zda v sedu, v lehu, jak umístit ruce a je lepší mít oči otevřené, či zavřené. Mají se použít nějaké pomůcky? Z vlastní zkušenosti poradím, že je lépe sedět třeba na pevných pěnových kostkách, které mají tak 5cm. Normálně v tureckém sedě nevydržím dlouho, ale když sedím na kostce, je to hned lepší. Je dobré zvyknout si na ticho.
Čtvrtá kapitola se jmenuje meditace pro uzdravení sebe sama. Skutečnost je taková, že všichni potřebujeme více sebe-lásky, sebe-hodnoty a sebe-ocenění. Je tu sedm popisů postupů různých meditací, na které vám stačí pět až deset minut svého úžasného času. Je to návod, jak s meditací začít, ale vždy se nechte vést tím, co cítíte, že je pro vás správné. Řiďte se sami sebou….
V páté kapitole se dozvíme něco o vztahových meditacích. Je tu povídání o párových meditacích i s přáteli.
Šestá kapitola má název meditace pro vyrovnaný život. Je třeba si neustále uvědomovat, jaký vnitřní dialog vedeme sami se sebou. Měli bychom se vědomě přiklánět na stranu zdravého přístupu k životu a ne negativního postoje, který – dle mého – kolem mě převládá.
V sedmé kapitole je meditace za pochodu. Ukazuje nám, že můžeme meditovat při různých běžných činnostech, jako je úklid, mytí nádobí, či nakupování.
V závěru je pár předtištěných stran, kde si můžete o svých pokrocích vést záznamy.

Celkově je v knize vše stručně popsáno, ale zároveň vše je řečeno. Což se mi moc líbí. Knížku si přečtete ani ne během dvou hodinek. A reálné popisy vám pomohou začít. Kniha je hezky zpracována a text doprovází milé ilustrace k danému tématu. Můžete se ji koupit nebo je úžasná jako malý dárek.

Hodnocení: 100%

Originální název: The Little Pocket Book of Meditation
Žánr: Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus, Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2018, Synergie
Počet stran: 192
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7370-499-5

https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/sebepoznani-osobni-rust/000446_mala-kniha-meditaci.php
Foto: Nakladatelství Synergie