Søren Sveistrup – Kaštánek

16.5.2019 – Knihu jsem dostala jako dárek s doporučením, ať si udělám volno, protože se od ní neodtrhnu. A je to pravda. Já moc detektivky a thrillery nevyhledávám. Většinou z toho nemám dobrý pocit. Ale tato kniha je skvělá a přesto, že na některých místech byla hodně děsivá, jsem moc ráda, že jsem ji přečetla.

Kastanek_titul_01

Po dlouhé době ve mně kniha vyvolala stísněné pocity tak, že mi jemně nebylo dobře od žaludku. Jsem prostě cíťa. Na konci jsem z toho měla úplné nervy, ale oceňuju, jak výborně autor knihu napsal. V žádném případě jsem vraha netipla správně. Ten by mě ani nenapadl. Celkově to bylo geniálně promyšlené. K tomu autor uměl popsat atmosféru v knize, že jsem to prožívala se vším všudy. To se mi moc líbilo. Kniha, která dokáže vyvolat emoce, to je něco. K tomu je neuvěřitelně čtivá, takže jsem šla spát o půl druhé ráno, i když jsem za tři hodiny vstávala do práce. Kupodivu jsem den v práci zvládla.

Hlavní hrdinkou je mladá vyšetřovatelka Naia Thulinová. Děj se odehrává v Kodani a Thulinová míří výš. Chce přestoupit do oddělení kybernetické kriminality. Do jejího plánu vstoupí děsivá vražda, kde jsou minimální indicie k chycení vraha. Jediné co může pomoci je kaštanový panáček nalezen u mrtvoly, na kterém je otisk unesené dívky, jež byla prohlášená před rokem za mrtvou. Dívka je dcera ministryně sociálních věcí Rosy Hartungové. Její vrah se přiznal a byl odsouzen.
Thulinová dostane za parťáka Marka Hesse, který byl odvolán z Europolu v Haagu za špatné chování. Hess je morous a ze začátku moc nepomáhá. Později ho případ zaujme tak, že má hlavní podíl na jeho vyřešení.
Tato zdánlivě nesourodá dvojce začne spolupracovat a snaží se objevit vraha co nejdřív, protože jde o čas. Opět naleznou mrtvolu mladé ženy s kaštanovým panáčkem u těla a všechno napovídá tomu, že vrah chce ve své jízdě pokračovat. Nakonec ho samozřejmě najdou, ale stojí to hodně úsilí i čtenářových nervů.

Autor umí skvěle vygradovat atmosféru, že i já jsem měla stísněné tušení, že se něco špatného stane. Dobře propojil čtivost s pocity, chytrostí a momenty překvapení. Jedním slovem výborná detektivka. Určitě si ji přečtěte.

Hodnocení: 100%

Orig. název: Kastanjemanden
Žánr: Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno: 2019, Kniha Zlín
Počet stran: 464
Překlad: Kristina Václavů
Edice: TOP thriller
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7473-773-2

Foto: Nakladatelství KNIHA ZLIN
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/47653503/kastanek/