Salia Kahawatte – Rande naslepo

26.1.2018 – Na první pohled mě kniha zaujala svou anotací, kde jsem pochopila, že je to román o vnitřní síle, překonávání svých hranic a láskách. Tak rovnou říkám, že jsem se hodně spletla. Knihu jsem začala číst v létě o prázdninách a víte, co se stalo? Hlavní postava mi byla tak nesympatická, že jsem zapomněla, že knihu čtu a náhodou jsem to zjistila před vánoci. Řekla jsem si, že jí dám druhou šanci a dočetla.

rande naslepi

Dalo by se říci, že je to autobiografie. Autor píše o svém životě. V kapitolách se střídá současnost s minulostí. Na první stránku mi šel jako hlavní hrdina na nervy. Dostala jsem pocit, že nevypráví, ale poučuje. Určitě oceňuji jeho vnitřní sílu, kdy se rozhodl, nepoddat se nemoci a překonat vše jako zdravý člověk. Ale dle mého si to úplně zkomplikoval. Tím, že nepřiznal, že špatně vidí, až vůbec nevidí, musel zvládat od patnácti let vše za pomocí hrstky přátel, kterým se svěřil. Později, kdy to už všichni věděli, se dostal k pomůckám, které mu to všechno ulehčily. Ano, musel překonat předsudky, ale dokázal to a dostudoval, i když to všichni věděli a nevěřili mu.

Je mi líto, že musel prodělat tolik nemocí, nejen ztrátu zraku, ale i rakovinu a mnoho dalších. Na druhou stranu, věřím, že to souvisí se vším. Psychika je síla. Byl velmi odhodlaný dokázat, že může dělat vše jako zdravý člověk. To pak pramenilo v ponoření se do alkoholu a dalších věcí. Myslím, že čím vším si prošel a zvládl, by mělo vyústit v pokoru a vděk. Což mi u něho chybí. Nejsem si jistá, jestli zrovna on, mě má co poučovat.

Prostě kniha mi celkově nesedla. Samotný příběh je zajímavý. Ale styl podání mi vadil a kniha se těžce četla. Celkově to vyznělo neosobně a sebelítostně.
Pokud bych to brala pozitivně, tak autor může jít v určitých momentech příkladem svou silou vše zvládnout. To, že ho to zároveň stáhlo do víru závislostí a nemocí, musíme dát stranou. I když i to, by mohlo být varováním……

Hodnocení: 60%

Originální název: Mein Blind Date mit dem Leben (2009)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Omega
Počet stran: 232
Překlad: David Jirsa
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7390-791-4

Foto: Nakladatelství Omega