Rosie Blakeová – Život zn. HYGGE

21.6.2018 – Poslední dobou často čtu o způsobu žití dle Hygge. Co to slovo přesně znamená? Našla jsem si, že slovo „hygge“ (vyslov jako hü-ke) pochází z Dánska a dalo by se přeložit jako pohoda, štěstí, klid nebo krásná chvíle. Je to vlastně umění, jak udělat život šťastným. Takových návodů na štěstí už ale člověk slyšel a četl mnoho. Ale co když vám to někdo ukáže v denním, normálním životě? Zajímavá nabídka, že? Tak jistě chápete, že jsem neodolala a sáhla po této knize, kde je hygge ukázáno v příběhu.

hygge

Mladá Dánka Klára přijede do anglického venkovského městečka Yulethorpe, kde chce pouze přespat. Městečko ji zaujme a poté, když se doslechne, že majitelka jednoho ze dvou obchůdku odjíždí na dovolenou, dostane prima nápad. Po dobu dovolené se nastěhuje k ní do domu a za to se bude starat o její obchůdek s hračkami. Majitelka je celkem chaotická, takže Kláru čeká doma i v obchodě velký úklid, při kterém nalezne zajímavé věci. Rozhodne se obchůdek zvelebit a vymyslí překvapení pro nakupující, které vzbudí nadšení. Jediný, kdo není spokojený je syn majitelky Joe, který přijede z Londýna domů zkontrolovat, co se děje. Je plný napětí a pocitu, že musí stále pracovat. Je nespokojený a podezírá Kláru z podvodu. Klára se nedá odradit a chce mu ukázat vlastním příkladem jak být šťastný. Svou pohodou a dobrou náladou strhne skoro celou vesnici, ale jestli se tomu poddá i Joe je otázka. To se dozvíte, až knihu přečtete.

Je to milý, nenáročný, pohodový, romantický příběh o způsobu života bez stresu. Ukazuje, že je důležité odpočívat, dělat procházky, zkrášlit si doma prostředí, mít útulno. Je to moc hezké, nutí to člověka k přemýšlení, že na tom něco je a já tomu věřím. Je to přesně to, co kniha ukazuje, nečekejte nic vážného a převratného. Je to fajn, ale styl autorky je takový lehce strojený. Jak já vždycky říkám, chybí tomu jiskra, která by mě plně zaujala. Bylo to hezké, ráda jsem si to přečetla, ale hluboký dojem to ve mně nenechalo. To bude možná tím, že nejsem moc na svíčky a dečky, ale myslím, že odpočívat umím a to právě u knížek. Což jak určitě víte, je nádherný relax.

Hodnocení: 80%

Originální název: The Hygge Holiday (2017)
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2018, Jota
Počet stran: 360
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7565-304-8

Foto: Nakladatelství JOTA