Robert Dugoni – Hrob mé sestry

22.5.2016 – Nejraději mám romány. Ale ráda si četbu zpestřím jiným žánrem. Pravidelně to střídám, a pokud zalistujete v mém archivu, vidíte, že čtu vše možné. Thrillery si vybírám, aby nebyly moc strašidelné. Mám obavy, že by se mi o tom později zdálo. Tento vypadal velmi zajímavě. Moje tušení mě nezklamalo. Hrob mé sestry je jeden z nejlepších thrillerů, jaký jsem zatím četla. Já vím, že v tomto žánru toho moc nemám načteno, ale věřte mi, že tento je skvělý. Nejméně pro ten druh čtenářů, kteří dokážou ocenit dobrou knihu.

hrob me sestry0002

Pane jo, já jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Už i manžel měl poznámky, že se z těch knížek jednou zblázním. To doufám, že ne, ale chápu ho. Trochu jsem to přehnala a četla, kde a kdy se dalo. Večer jsem měla v plánu žehlení, ale můžu za to, že jsem potřebovala vědět, jak to dopadlo? No nemůžu. Odpovím si sama a pochopí to bohužel jen ten, kdo je knihomol. Což bohužel manžel není. Žehlení mi neuteče a já můžu s klidem jít spát, protože už to vím. Vím, jak to doopravdy bylo. Vím, kdo je vrah. Vím, že jsem dočetla skvěle napsaný příběh.

Dvaačtyřicetiletá Tracy je detektivem v Seattlu. Vyšetřuje vraždy. V práci je úspěšná, i když ji trápí výčitky. Před dvaceti lety zmizela její sestra Sára. Přestože našli vraha a odsoudili ho na doživotí, Sářino tělo se nikdy nenašlo. Tracy ví, že byly ve vyšetřování udělány chyby. Když ji oznámí, že bylo objeveno tělo Sáry, Tracy se rozhodne učinit pro vypátrání opravdového vraha vše. Po smutečním obřadu požádá o pomoc svého kamaráda z dětství Dana, ze kterého se stal úspěšný právník. Má se stát obhájcem usvědčeného vraha a přesvědčit soud, že zde došlo k justičnímu omylu. Tím by se opět otevřelo vyšetřování vraždy Sáry. Tracy potřebuje odpustit sama době a dojít k smíření, že udělala pro Sáru vše, co bylo možné. Tracy se obviňuje, že nedávala na Sáru takový pozor, jaký měla.

Od začátku autor dává nahlédnout čtenáři, že se stal zločin a že se někdo snaží skrýt, jak to doopravdy bylo. Velmi čtivým stylem rozplétá skutečnosti, které mě nutily číst dál, protože jsem pořád nevěděla, proč a jak se to děje. Závěr byl překvapivý a já nechápala, že jsem se nechala zmást k očekávání úplně jiného konce. Fakt hustý, jak by řekla moje dcera.
V knize byly jiným druhem písma odděleny kapitoly, které se zabývaly minulostí. Tracy mi byla sympatická a bylo mi jí líto. Vyčítala si něco, co nemohla ovlivnit. Nakonec pravda vyjde vždy najevo.

Originální název: My Sister’s Grave
Žánr: Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2014
Počet stran: 392
Nakladatelství: Jota
Překlad: Jan Kozák
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7462-929-7

Foto: Nakladatelství JOTA