Radka Zadinová – Noc, kdy padaly hvězdy

2.1.2019 – Na čtecí rozjezd v Novém roce jsem si vybrala opravdu něco hezkého i lehkého, a to dívčí román. Dcera je má ráda a já tak jemně sonduju, co nyní vychází za knihy. Zároveň mě to baví. Jednou za čas není pro mě problém přečíst si něco jemně romantického. Je to pro oddych a s klidem mohu tento román doporučit dál.

0046698618_kdv0594_velka

Jak jsem zjistila, tato kniha je už druhý díl ze série Ranč u sedmi strak. Díly na sebe volně navazují, a tak mi nedělalo problém číst druhý díl bez toho prvního. Na Databaziknih jsem si zjistila stručný obsah prvního dílu, který se věnoval šestnátileté Nině ( Dívka odnikud ).
Druhý díl má za hlavní hrdinku její nejlepší kamarádku šestnáctiletou Dianu, která se vrací z dvouměsíčního pobytu v sanatoriu, po velmi hrozném zážitku. To, co se jí stalo, je opravdu děsné. Její přítel ji podal drogy, a s kamarády ji znásilnil. Diana si nepamatuje žádné podrobnosti, ale ztratila chuť žít. Je v depresi, nejí, zvrací, jen přežívá. Vrací se domů na ranč, který vlastní její rodina. Je to ranč s penzionem, a tak potřebuje k chodu více lidí. Pomáhá celá rodina, jež čítá dva starší bratry a rodiče, také v krizi, ale partnerské. Kupodivu Dianě nejvíce pomůže nový pomocník u koní Libor, který nezná soucit a snaží se vrátit Dianu zpět do života. Jestli se mu to povede, musíte si přečíst. Ale prozradím, že mu do zelí poleze další brigádník z kuchyně Matt. Jenže on má taky nejedno tajemství.

Celkově se to moc dobře četlo. Jsou zde s citem vylíčeny myšlenkové pochody dívky, která prožila trauma a nechce se ji dál žít. Stydí se před okolím, i když ví, že za to nemůže. Postupně na to příchází a je jí jedno chování okolí. Záleží jí na rodině a nejlepších kamarádech. Hodně jí pomůže Nina a Libor. Z příběhu lze vyčíst i poučení, aby si holky dávaly pozor na kluky, se kterými se stýkají. A také trochu poslouchaly okolí, které je varuje. Já chápu, že každý se učí chybami, ale někdy jsou těžce zaplaceny, a tak neuškodí vnímat cizí rady i své pocity.
Česká autorka mi není moc známá, ale její kniha se mi líbila. Pokud se Anetě bude líbit dvojka, kupuji i jedničku a moc ráda si ji přečtu také.
Kniha je velmi povedená, jak psaným jazykem, tak obsahem. Nejen holkám, doporučuji.

Hodnocení: 80%

Série: Ranč U Sedmi strak (2.)
Žánr: Literatura česká, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2018, Computer Press (CPress)
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 256
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-264-2237-2

Foto: Nakladatelství CPRESS
www.albatrosmedia.cz