Rachel Abbottová – Nezvěstná

19.1.2016 – Po romantice a válčení jsem chtěla vystřídat žánr a sáhla jsem po psychothrilleru. Trochu jsem měla obavy, aby to nebylo na mě moc strašidelné. Napínavé to bylo, ale ne tím způsobem, že bych se bála večer tmy. Příběh se mi moc líbil. Je dobře propracovaný, čtivě napsaný, plný překvapení a vše působí reálně.

nezvestna

Po tomto čtení se utvrzují v přesvědčení, že bych nemohla bydlet na samotě. Obdivuji tyto přírodní lidi (myslím, že přírodu musí milovat, jinak by tam nebydleli, že?), ale představa, že má kdokoli k mému domu volný přístup, se mi nelíbí. Možná je to falešné bezpečí v podobě sousedů, ale mě to uklidňuje. Bydlela bych tam v jediném případě, kdybych měla na zahradě volně pobíhající smečku psů.

Rodina Davida Josepha bydlí na takovém odlehlém místě. Jeho první žena měla na cestě domů od rodičů autonehodu, při které utrpěla smrtelná zranění. Jejich šestiletá dcera Natasha, která seděla v autě také, zmizela. Je to záhada, která nebyla vyřešena. David si doteď vyčítá, že nejel s nimi.
Uplynulo šest let. David si vzal Emmu a mají spolu batole Ollieho. Emma je šťastná. Po přestavbě domu se cítí spokojeně, přestože na ni vzhlíží portrét první ženy, která byla krásná. Jednoho dne se v domě objeví neznámý host, který nažene Emmě pořádný strach. Vše je obestřeno tajemstvím a Emma má tušení, že se stane něco zlého. Má strach o Ollieho. Jaké nebezpečí na ni číhá? Nakonec se obrátí o pomoc na svého dávného přítele detektiva Toma Douglase. Začínají vyplouvat na povrch překvapivé události.

Od začátku má čtenář pocit, že se děje něco záhadného. Postupně tajemství přibývají a některá se odkrývají. Vše je dávkováno pravidelně, abychom se měli na co těšit. Je to dobře napsaný příběh, i když si myslím, že psycho to není. Pod tímto pojmem si představuje ještě něco strašidelnějšího a děsivějšího. Samotný závěr je taky překvapivý.
Postavy jsou zde vykresleny sympaticky. Nejvíce jsem si oblíbila Emmu a Toma. Emma se chovala přesně podle mého. Konečně nějaká postava, která uvažuje rozumně a nenechá se ovládnout strachem. Jako její manžel David, který byl vlastně zbabělec a překonal to až v samotném závěru.

Knihu doporučuji jako čtivý příběh, který má šmrnc, kde není o překvapení nouze a nedá vám chvíli klidu. Ten nastane až při poslední otočení stránky.

Série: Detektiv Tom Douglas (2.)
Originální název: Stranger Child
Žánr: Literatura světová – Thrillery
Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 288
Nakladatelství: Mladá fronta
Překlad: Milan Lžička
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Foto: Nakladatelství Mladá fronta