Phaedra Patricková – Podivuhodná odhalení Artura Peppera

20.1.2018 – Na přebalu knihy je upoutávka, pro které čtenáře je kniha nejvíce určena. Jsou tam vyjmenovány tři názvy knih a já jsem ani jednu nečetla. Takže nemůžu srovnávat, ani posoudit zdali je to pravda. Ale mohu vám říct, že je to velmi hezký román o stárnoucím muži, který si myslel, že se ztrátou své ženy, je pryč celý jeho život. A co? Není to pravda.

artur

Artur již rok vede život ve stereotypu, kdy vše má svůj čas a on nevybočí ani o minutu jiným směrem. Je to smutný rok, kdy si myslí, že když přišel o manželku, přišel o vše. Neuvědomuje si, že má ještě děti a přátelé, kteří mu chtějí pomoci. Dal si slib, že v den výročí manželčina úmrtí udělá pořádek s jejími věcmi. V jedné botě najde zlatý náramek se zajímavými nádhernými přívěsky. Nikdy ho na své manželce Miriam neviděl, ani mu o něm nikdy nepovídala. Zaujalo ho to tak, že se rozhodl pátrat v minulosti, proč ho Miriam schovala. Na prvním přívěsku bylo vyryto telefonní číslo, na které zavolal. Telefon zvedl pán z Indie, který si na mladou Miriam velmi dobře pamatuje a řekl Arturovi informace, které vedly k druhému přívěsku. A tak se pomalu z pána, který nevytáhl paty z domu, stává odvážný cestovatel. Jede na jedno panství s tygry, pak do Londýna a do Francie. Zažívá pro něj neuvěřitelná dobrodružství a zároveň poznává sám sebe a uvědomuje si, jak moc jeden rok promarnil. Postupně nalézá cestu ke svým dětem i k jedné moc vlezlé paní, která ho nikdy neměla za ztracený případ, jako někteří z jeho okolí.

Kniha se mi velmi dobře četla. Jsou zde dobře popsány vnitřní pocity Artura, který si myslí, že ztratil vše, a jeho poznání, že to není pravda. Výstižné jsou vyjádřeny jeho pochybnosti, kdy uvažuje, proč mu žena neřekla, co se ji stalo před svatbou a způsob poznání, který mu ukázaly jeho děti. Je zde uvěřitelně vylíčeno, jak změna jednání jednoho člověka předělala i lidi kolem něho k lepšímu. To kouzlo spočívá v komunikaci. Jakmile se něco zadrhne a ostatní si něco domýšlejí, je zaděláno k nedorozuměním. Artur se začal ptát a zároveň jiným odpovídal, tím se rozmluvil a uvědomil si spoustu věcí.
Nevím jak moc je podobný tento příběh k těm, ke kterým je přirovnáván na obálce, ale mně se kniha líbila. Je pohodová, milá, sebepoznávací a pro mě i originální.

Hodnocení: 80%

Originální název: The Curious Charms of Arthur Pepper (2016)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Mladá fronta
Počet stran: 264
Překlad: Helena Hartlová
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-204-4055-6

Foto: Nakladatelství Mladá fronta