Miroslav Graclík / Ondřej Suchý – Lída Baarová stále fascinuje

10.10.2016 – Každému se líbí něco jiného. Jeden má rád romány – jako já a někdo se vyžívá třeba v detektivkách. Ty si také ráda přečtu, ale jsou v menšině. Opravdu v malém množství je v mém čtenářském deníku zastoupen žánr životopisný. Možná proto, že je zřídka napsán tak, aby mě to bavilo. Tuto knihu jsem dostala jako dárek. Moc se mi do ní nechtělo. Ležela mi na komodě asi tři měsíce a měla jsem dvě možnosti. Buď ji vložit do knihovny bez dívání, nebo si ji aspoň prolistovat. Věřte, nevěřte, z plánovaného prolistování jsem ji regulérně celou přečetla. Už s anotací mě zaujala a já jsem se nechala příběhem vtáhnout do nevšedního života nejen úspěšné a krásné ženy.

Baarova 2016

Přiznávám, že jsem o Lídě Baarové věděla pouze to, že je herečka z filmů pro pamětníky. Netušila jsem, jak bohatý život na události vedla. Těžko říct, zdali byl šťastný. Místy určitě. Nemohu soudit, protože jak to doopravdy bylo, ví jen osoby přímo zúčastněné. Ale i vykreslení osudu na základě výpovědí blízkých přátel a samotné herečky, jež mohlo být možná trochu přikrášlené, je fascinující. Přesně jak slibuje nadpis knihy.

Styl autora je podán formou přátelského vyprávění. Chvílemi jsem získávala pocit, že sedí vedle mě s hromadou knih a článků. Se zaujetím a důrazem mě upozorňuje na filmové i životní milníky herečky. Velmi živě mě dokázal upoutat a za dva dny jsem měla knihu přečtenou.

Kniha se dělí na několik části. Místo úvodu mi bylo sděleno, že se pouze okrajově bude kniha zaobírat aférou, která Lídu zkompromitovala v očích fanoušků. Její milostná pletka s německým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem měla pro ni a její rodinu zničující účinky. Kniha si vzala za úkol přiblížit hlavně její filmovou tvorbu. Jak jistě tušíte, nejvíce mě fascinoval právě její soukromý život. Vše, co jsem chtěla vědět, jsem postupně zjistila. Dokonce mě autor nechával v napětí, protože párkrát zmínil tragický osud její sestry a já jsem se dočkala vysvětlení v druhé půlce knihy.
Ze začátku je popsán původ a seznámení rodičů. Pak se dočteme, jaké dětství herečka měla. Jak se dostala na konzervatoř a dále jsou podrobně popsány filmy přesně tak, jak je natočila. Tento popis je doprovázen citáty známých, kritiky i Lídy. Když se potkala s někým opravdu zajímavým, autor nás seznámil i s jeho životním příběhem. Hodně pozoruhodných věcí jsem se dozvěděla o Martinu Fričovi a Oldřichu Novém. Celkově mi byla dobře přiblížena atmosféra a dění kolem filmu v 30. a 40. letech.
V třetí části je popsán osud lidí, kteří byli Lídě nejvíc blízcí. Netušila jsem, že její sestra byla velmi dobrá herečka, která tragicky ukončila svůj život v mladém věku. Také, že se Lída úspěšně herecky prosadila v Německu a v dalších evropských zemích. Jak moc byla okouzlující a krásná, že si podmanila muže, kteří byli všechno, jen ne obyčejní. Její život je zde popsán od druhé světové války až po rok její smrti, která přišla v roce 2000.

V závěru knihy je veden obsáhlý rozhovor autora s Ondřejem Suchým, kde je vylíčena situace kolem zfilmování příběhu Lídy Baarové, jež byl uveden do kin v roce 2016. Nechybí kompletní zmínky v tisku, dokumenty, filmografie, divadelní role, diskografie a bibliografie herečky. Nesmím opomenout naskenované protokoly z výslechů, které dokreslují náročné léta po druhé světové válce.
Kniha obsahuje obrovské množství nádherných fotografií, plakátů k filmům a reklam, které vypovídají o tom, jak velká star a hlavně krásná žena Lída Baarová byla.

Jedině co mi trochu vadilo, byly reklamy celostránkově vsazeny během čtení knihy. Chápu, že reklamy jsou důležité, ale mohou být zařazeny až na konec. Takto mě to při čtení rušilo.

Milovníkům filmů pro pamětníky je tato kniha příjemnou povinností. Pro ty, kteří hledají životní příběh, jenž je plný úspěchu, krásy, osudových lásek, nešťastných zvratů a rozhodnutí ji vřele doporučuji. A své si najdou i ti, kteří se zajímají o fakta, pravdivé údaje a skutečné události. Blíží se vánoce a tato kniha mi přijde jako skvělý dárek nejen pro dříve narozené. Věřím, že nadchne napříč generací.

Hodnocení: 90%

Žánr: Biografie a memoáry, O filmu a divadle
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2016
Počet stran: 384
Nakladatelství: Prchal Petr
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-808700346-6

Foto: Nakladatelství MVknihy