Marek Kita – Čekání na vánoce

29.12.2018 – Uvědomuji si, že s touto knihou jdu pozdě, ale já myslím, že to vůbec nevadí. Nejlépe se čte v období adventu, takže ji určitě doporučuji na příští rok. Ale i když ji čteme mimo advent, věřím, že udělá radost a s jejím přispěním se budeme těšit na vánoce ještě více.

img.obrazky.cz

Mám tři děti a i díky nim si uvědomuji, že mnoho lidí opravdu vnímá vánoce pouze přes dárky. Což je opravdu škoda. Aneta se divila, že nějaká dívčina v jejím věku dostala pod stromeček skútr. Myslím, že by ho brala taky :) Ale já pořád opakuji, že vánoce nejsou jenom o dárcích, ale hlavně o prožitku společného času rodiny, kdy si připomínáme a slavíme, že se narodil Ježíšek, syn Boží, který se stal jedním z nás.

Tato kniha jednoduchým, ale výstižným jazykem popisuje postavy ze Starého zákona a okolí, které provází Ježíškovo narození. Kniha obsahuje dvacet osm krátkých příběhů. Začíná u Adama a Evy, pokračuje přes Abráháma, Izáka, Davida, Zachariáše až po Marii, Josefa, pastýře a tři krále. Nezapomene ani na zvířátka volka a oslíka, jesličky a Betlémskou stáj. I já jsem se dozvěděla spoustu nových faktů. Jako například, že Betlémská stáj nevypadala jako dřevěný chlév, ale byla to jeskyně. Ano, Ježíšek se narodil v jeskyni. A moc hezky je to tam popsáno. Cituji:
„Ježíš se tak narodil vlastně pod zemí, aby nám ukázal, že jednou kvůli nám sestoupí do hrobu, aby nás osvobodil od nadvlády hříchu a smrti. Přišel na svět na tmavém místě, protože sám je Světlem světa a rozsvěcuje každou temnotu našeho života.“

Text doprovází moc hezké ilustrace. Advent pochází z latinského slova, které znamená příchod. V církevním roce je advent dobou, kdy čekáme na vánoce. Je zajímavé, že o adventu vědí i nevěřící a svým způsobem ho taky dodržují. Vánoce jsou prostě kouzelné a měly by se brát ohledy na dětské přání, ale i ukazovat dětem, že je to něco víc než dárky. Děti vše do sebe vsakují jako houby po dešti, tak si můžete být jisti, že to v nich zůstane a v pravý čas se to projeví. I oni svým dětem budou číst v adventní čas, každý večer jeden příběh z této knihy, aby si jejich děti uvědomili, jak velké události se staly v čase vánočním.
Kniha je určena malým i velkým čtenářům a napsal ji polský teolog, katecheta a vysokoškolský pedagog.

Upozorňuji, že až do 1.1.2019 je na stránkách nakladatelství Portál sleva 30%. Takže vzhůru pro krásnou knihu.
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/cekani-na-vanoce/?wt_mc=bannery.2018_prosinec.cekani_na_vanoce

Hodnocení: 100%

Žánr: Náboženství, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 64
Překlad: Martin Bedřich
Ilustrace/foto: Dorota Łoskot-Cichocka
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-1392-5

Foto: Nakladatelství Portál