Liane Moriarty – Tři přání

23.10.2016 – Ach, to bylo nádherné. Opět. Jsem prostě zamilovaná do této autorky. Je to čtvrtá přečtená kniha od ní a já jsem ve stavu stálé čtecí poblouzněnosti. Mám pocit, že ať napíše cokoli, bude se mi to líbit. Třeba nakupovací seznam. Neeee, dělám si srandu. Ale je fakt, že tato kniha je skvělá. Perfektně promyšlený děj a postavy, které ožívají před očima a já spolu s nimi prožívám radosti a strasti jejich života.

tri-prani

Cítím, když je hrdinka smutná. Rve mi to srdce, když prožívá bolest a hloupě se usmívám, poté co sdílím radost z jejich nové lásky, či první krůčky dítěte. Já prostě s tou knihou žiji a to se povede málokteré autorce. Když vyjádřila zklamání a zradu manželky z nevěry, dostala jsem pocit, že to co s životním partnerem prožívám společně, máme stejně. Zážitky jako první rande nebo určitá světová katastrofa, která vás ohromí, že tohle se nemůže stát a držíte svého partnera, abyste cítila, že váš svět je v pořádku, že je to daleko v TV. To neuvěřitelné štěstí, které mohu s někým poznávat…. Např. že jsem poprvé těhotná, že se mi to opravdu stalo a já budu mámou a že je tu pro mě, kdyby cokoli. Tak to vše, co jsme prožili s mou životní láskou, by ve mně nechalo přesně takovou díru, jakou popsala autorka. Je to mimořádně silný přenos myšlenek.

Vyprávění tří hlavních hrdinek se vždy střídalo s neznámými vypravěči, kteří byli svědky obyčejného okamžiku rodiny tří holčiček, ale ty je tak povýšily na něco neobvyklého, že dokázali změnit vidění i tomu přihlížejícímu. Tyto vsuvky jsou odděleny jiným typem písma a vždy skvěle dokreslují atmosféru knihy.

Trojčata Cat, Lyn a Gemma slaví společně své čtyřiatřicáté narozeniny v restauraci. V ten moment je poznáváme z pozice přihlížejících, kteří s úžasem sledují scénu, kdy z milé oslavy se stane rodinné drama, které zakončí příjezd sanitky. Poté se přesouváme k době před oslavou, kdy nám své životy střídavě popisují každá z trojčat. Lyn je úspěšná podnikatelka s milující rodinou, jež má pocit, že musí vše zvládnout sama. Dá se to? Cat se také v práci daří a má dojem, že i doma s manželem Danem je vše tak jak má být. Sice se snaží nějakou dobu o miminko, ale je přesvědčená, že brzy bude vše OK. Ale skutečně? Gemma je třeštidlo, ze které máte pocit, že si užívá života všemi doušky. Ale je to tak? Neutíká před něčím? Rodinný vztah skvěle dokreslují rodiče trojčat, kteří jsou rozvedení. Matka je přísná, ale zná velice dobře svá děvčata. Tato skvělá rodina má pro nás nejedno překvapení.

Už jsem se vyznala z lásky k této spisovatelce a velmi vřele vás zvu na setkání s milou (chválím ji celou dobu, tak na závěr to nebudu přehánět 🙂 ) knihou, která má dar vás pozřít a stát se přímými pozorovateli dramat a potěšení obyčejného života. A já? Já se těším na další rande s touto autorkou.

Hodnocení: 100%

Originální název: Three Wishes
Žánr: Romány, Pro ženy
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2003
Počet stran: 368
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Šárka Kadlecová
Edice: Světový bestseller (Knižní klub, Ikar), Edice světový bestseller
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-249-3249-1

Foto: Nakladatelství Ikar