Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě

26.11.2019 – O p.Ziburovi jsem mnohé slyšela, ale žádnou knihu jsem nečetla. Tak jsem se zvědavostí začala číst jeho čtvrtou knihu o cestování v Evropě. Mile překvapil. Knihou jsem nadšená a už se těším, jak si postupně přečtu knihy i ty předešlé. Nejen, že píše na pohodu čtivě, ale má cit vyzdvihnout nenápadné události a vidět v nich hezké, velké věci. K tomu má příjemný smysl pro humor a umí ho do textu s vkusem zasadit. No prostě skvělé čtení.

zibura

Tentokráte to vzal autostopem z Polska přes Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, kde si v Kodani sedl na letadlo a letěl do Řecka, kde opět autostopem pokračoval přes Albánii, Makedonii, Srbsko, Rumunsko, Ukrajinu a Slovensko. Cestoval dva měsíce a má spoustu zážitků, se kterými se s námi – čtenáři – hezky podělil. Píše tak poutavě, že bych se nejraději na ty místa hned zajela podívat. Ale bohužel nejsem takový dobrodruh, tak snad se něčím nechám inspirovat na dovolenou. Ale podělím se ráda s jedním tipem na místo, které bych opravdu jednou ráda navštívila. Slyšela jsem o něm poprvé v této knize a pak jsem si jej i vygooglila. Je to Hora křížů v Litvě. Je to fascinující místo i s historií, která se k této hoře váže. Ale to už si přečtěte sami.

Kniha má nádherné ilustrace a je vydána na kvalitním papíře. Koncept knihy se mi moc líbil, až na jeden malý rušivý element. Vždy má k zajímavému místu na stránce podrobnější text, který to popisuje jinak. Je to super, dozvěděla jsem se mnoho nových informací, ale tyhle ty poznámkové stránky mě rušily. Doporučuji příště umístit na konci kapitoly. Takhle jsem si chtěla dočíst kapitolu, dala si prst mezi listy, kde byla ta poznámka, a pak se k ní vrátila. Takže kdyby byla na konci kapitoly, více by mi to vyhovovalo. Ale to je jen moje malá poznámka na okraj. Jinak to bylo skvělé čtení.

Obdivuji jeho důvěru v lidi a nemít strach. To mi bohužel chybí. Já bych sama nikdy na autostop nešla a ani nikoho nevzala. Asi už názor nezměním, ale dal mi nový pohled na tuto jízdu autem. A nikdy neříkej nikdy.

Autor má osobitý styl u kterého věřím, že by mě zaujal i jako povídání na živo čili beseda. Tak upozorňuji, že naše hezká vesnice Zašová má nový kulturák a když k nám zavítal p.Kolbaba, tak doufám, že se tu objeví i p.Zibura, kterého si moc ráda poslechnu.

Pokud nevíte jakou knihu darovat na vánoce, tato je dobrý tip. Zaujme každou generaci, dozví se mnoho zajímavých věcí o místech, které jsou v dosahu. A nyní můžete využít i kód se slevou a dopravou zdarma na www.albatrosmedia.cz .

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura česká, Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2019, BizBooks
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 312
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-265-0886-1

Foto: Nakladatelství Bizbooks
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/54975722/prazdniny-v-evrope/