Karin Krajčo Babinská – Hvězdy na cestě

22.11.2020 – Známe jméno nám může pomoci i uškodit. Více lidí se o knize dozví, ale také má kniha velké očekávání. Také jsem byla na knihu velmi zvědavá, ale mile překvapila. Čte se dobře a příběh mě zaujal, že jsem knihu přečetla za jedno odpoledne.

hvezdy na cest

Hlavní hrdinou je třiašedesátiletý Igor, který je známý herec. Ví o tom a má hodně velké sebevědomí. Až tak velké, že nevidí své blízké, jak se trápí. Vlastně vidí, ale obtěžují ho starosti navíc, takže nevidí. Je sobec prvního stupně, ale je úspěšný.
Matku neviděl šestnáct let, protože se odstěhovala za svou láskou na Krétu. Igor s tím nesouhlasil a nikdy za ni nepřijel. Překvapila ho zpráva o její smrti i pozvánka s letenkou na ostrov, kde se měla vyřešit její pozůstalost. Igor tam s nechutí odjíždí a je překvapen domem s tavernou, který mu matka zanechala. Další překvapení je přítomnost dcery Vandy, která v pětatřiceti je úspěšnou spisovatelkou a moderátorkou. S Vandou ztratil kontakt a zde na ostrově by to mohl napravit. Vanda navenek vypadá spokojeně, ale uvnitř je velmi nešťastná.
Igor to cítí, ale líbí se mu představa, že je vše v pohodě a nechce se vyptávat, aby nemusel nic řešit. Jenomže situace se vyvine tak, že i Igor musí vytáhnout hlavu z písku a začít konat.

Igor je sobec. Peníze a úspěch ho velmi rozmazlily, ale v jádru ví, co je dobré a co ne. Chvílemi působil velmi nesympaticky, hlavně když vyzdvihoval své já. Vanda je velmi nejistá, i když je taky úspěšná. V dětství měla nehodu a nese si následky, jak psychické, tak fyzické. Babička ji velmi pomáhala a podporovala. Těžce nese její ztrátu. Příběh je vyprávěn z pozice více osob. Vždy když se objeví nová postava, která zasáhne do děje, tak se vypovídá, co se ji stalo, že je tam kde je. Hlavní slovo má Igor a Vanda. Ale poznáme i babičku, Annu, Matea a Adama. Nejvíc mě za srdce vzala Vanda, která to má od nehody velmi náročné.
Zvláštní místo má v knize pes, který taky svým chováním do děje zasáhne.

Je to kniha se zajímavým příběhem, kdy skoro nic není, tak jak na první pohled vypadá. Nejsem literární kritik. Mohu jen z pozice obyčejného čtenáře říct, že mě kniha bavila. Byla čtivá a přesto, že mi Igor lezl pěkně na nervy, oceňuji jeho opuštění ulity a překonání své komfortní zóny kvůli Vandě. Není to náročná kniha, ale potěší a má prvky ze života, v kterých se mnoho čtenářů může najít. Kdo dal přednost práci před rodinou? Kdo je navenek šťastný v manželství, ale v soukromí je to tyranie? Kdo je terčem posměchu za tělesné postižení, za které nemůže? Komu bylo ublíženo?

Hodnocení: 80%

Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2020, CPress
Počet stran: 304
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 978-80-264-3298-2

Foto: Nakladatelství CPRESS
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/62620368/hvezdy-na-ceste/