Hana Lehečková – Svatá hlava

11.5.2019 – Někdy opravdu hodně přemýšlím, jak začít. Jak začít psát o knize, která se vymyká průměrnosti. Je jiná, je ve všech směrech jiná a myslím to v pozitivním smyslu jinosti. Autorka již napsala divadelní hry a knihu pohádek. Ve všem měla úspěch. Nyní se vydala na cestu neznámou a napsala svou knižní prvotinu pro dospělé čtenáře. Já bych řekla, že se jí moc povedla.

Svata hlava_v

Román je psán z pohledu mentálně postiženého mladého muže – chlapce. Nezaregistrovala jsem jméno, ani věk. Žije se svou matkou a babičkou v pohraniční vesnici, kde není moc pracovních míst, takže je bez práce. Je samostatný, ale má velmi jednoduché, přímočaré uvažování a bohatou fantazii. Např. dostane 5 euro, ale on je zahodí, protože se zde platí korunama a jemu jsou na nic. Jejich rodina má málo peněz, a tak se hodně šetří. Je zde popsáno období, kdy je už z babičky ležák a on si hledá někoho na seznamce. Chytne se stejně divné party, i když si všichni myslí, že jsou normální a on je ten debil. Je to hodně o pocitech a představách, kdy dění je psáno obyčejným písmem a kurzívou jsou psány jeho myšlenky. Aspoň jsem to tak pochopila.

Chvílemi je to smutné, pak zábavné, a zase smutné, prostě se to střídá jak na houpačce. Dobře to vystihuje slovo hořkosladké. Je cítit, že rodina s ním neumí a neví jak jednat. Babička je silně věřící a ona mu nejvíc opakuje jak je krásný.
V textu není použita diakritika, nebo jen velmi vzácně. Takže jsem si chvíli zvykala na text psán jinak. Možná o to víc to umocňuje pocity.
Kniha je nádherně graficky zpracována. Ilustrace i text je umístěn různými způsoby a podkresluje vnímání hlavního hrdiny. Někdy je mi ho líto, někdy si říkám, že takhle by tu situaci mohlo vidět víc lidí. Autorka skvěle vystihla jinakost, a je to trochu psycho. Ale četlo se to moc dobře a vlastně knihu obdivuji. Tohle napsat chce mít dar od Boha, a autorka ho očividně má.

Hodnocení: 100%

Žánr: Novely, Literatura česká
Vydáno: 2019, Vyšehrad
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 224
Edice: Tvář (3.)
Ilustrace/foto: Ondřej Dolejší
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7601-101-4

Foto: Nakladatelství Vyšehrad
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/52537998/svata-hlava/

Právě teď na www.albatrosmedia.cz využijte slevu 20 % a poštovné zdarma na všechny objednávky v e-shopu během veletrhu Svět knihy od 9.5 do 12.5.2019.