Graeme Simsion – Dozvuky mých lásek

1.7.2018 – Přiznávám se dobrovolně, že jsem knihu dostala v březnu jako recenzní výtisk a tak nějak jsem na ní zapomněla (bohužel není jediná). Tímto se moc omlouvám za pozdní dodání recenze. Bonusem pro mě mohu říct, že je to ideální kniha na léto pro jemně náročnější čtenáře. Takže je ten pravý čas na její doporučení k přečtení. Není to prostě žádná sladká červená knihovna, ale zajímavý román o lásce v mládí, která zamotá život hrdinovi i ve středním věku. Ale přitom se velmi dobře čte a kupodivu mě i bavila.

dozvuky mých lásek

Je tam i něco, co mi připadalo zvláštní a pro mě nevhodné, ale celkově je to sonda do života muže, který vzpomíná, díky tomu, že se mu ozvala přes email dávná láska. Angličan Adam tehdy ve dvaceti šesti cestoval a na chvíli zakotvil s prací IT v Austrálii. Tam potkal třiadvacetiletou herečku Angelinu. Angelina se vdávala před rokem a prožívá v manželství krizi. Tak trochu to řeší vztahem s Adamem, se kterým se potkala v baru. Adam velmi dobře a rád hraje na piáno a zpívá. Jejich románek měl být časově omezený, i když byl Adam velmi zamilovaný, jejich cesty se rozešly. Nyní po dvaceti letech se mu Angelina ozvala a Adam se jakoby probral ze svého stereotypu. Začíná se více zajímat o to, jak vypadá a uvědomuje si, že jeho nynější vztah s Claire je vyhaslý. Nakonec příjme její pozvání k ní na francouzský venkov, kde má dům. K jeho překvapení je přítomný i její manžel Charles, který je vzorem pohostinnosti. Adam tuší, že tu něco neklape, ale tak nějak přistoupí na jejich hru, která byla lehce eroticky zvláštní. Tyto scény mi přišly chvílemi trapné. Ale to záleží na vkusu a pohledu čtenáře. Třeba z této situace budete nadšeni, když přečíst nezkusíte, nevíte.

Celkově byla kniha napsána lehkou rukou, dobře se prolínaly vzpomínky se současností. Líbilo se mi, že jsem se po celou knihu postupně dozvídala nové věci, které nebyly šokující, ale příjemně to osvěžilo příběh. Nebylo to předvídatelné. Je to romance, kdy člověk bilancuje a uvědomuje si i svoje chyby. Vyhodnocuje situaci a snaží své rozhodnutí z minulosti napravit přítomností.
Knihu doporučuji těm, kteří mají rádi romány o vztazích ze současnosti s reálnými postavami a s nevšedními záměry, kdy si postupně uvědomují omyly a mění je v to lepší.

Hodnocení: 70%

Originální název: The best of Adam Sharp (2016)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Mladá fronta
Počet stran: 288
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-204-4363-2

Foto: Nakladatelství Mladá fronta