Eric Walters – Devadesátkrát jinak

3.7.2018 – Jak jsem již psala, na léto mám ráda romantiku. Tato kniha mě zaujala svou letní obálkou a myslela jsem, že to bude nějaké lehká dívčí romance. Ha, to jsem se spletla. Je to letní čtení, ale o romantice skoro ani zmínka. A musím říct, že mi to vůbec nevadilo. Bylo to příjemné oddechové jednoduché čtení, které mě bavilo.

devadesat

Hlavní postavou je osmnáctiletá Sophie, která právě dokončila střední, a čekají ji prázdniny před vysokou. V poslední den školy se s ní rozešel Luke, který ji řekl, že je mladá stará. Že je velmi předvídatelná a není s ní žádná sranda. Její nejlepší kamarádka Ella jí to tak trochu potvrdila a dala jí návrh, že po celé prázdniny, tedy devadesát dní, bude každý den dělat něco jiného, něco nového a každý den své zážitky bude sdílet na třech sociálních sítích a k tomu si o tom bude vést blog. Měla přispívat na Facebook, Instagram a Twitter. Myšlenka to byla zajímavá, a tak Sophie příjme nabídku. Ella vymýšlí rozmanité akce, od věcí, kterých se Ella bojí, jako setkání s hadem, překonání strachu z výšek, až po vybočení ze stereotypu jako jeden den neustlat postel nebo nekomunikovat s nikým a být zavřený doma. Ella díky novým výzvám se opravdu trochu změní. Pomůže ji to vyrovnat se ztrátou matky, která ji zemřela, když jí bylo jedenáct. A opustit strachy, že by mohla přijít ještě o otce a mladšího bratra.

Kniha byla čtivá a pestrá, byla jsem zvědavá na nové výzvy, na to co vymyslí Ella a jak to proběhne. Jen se mi zdálo, že kamarádství Elly a Sophie bylo zvláštní. Ella na Sophii dost tlačila a dělala z ní rozmazlenou princeznu, což mi moc nepřišlo a byly tam hádky, které jsem nepochopila. Spíše se mi zdálo, že Ella na Sophii žárlí. Prostě toto pojetí kamarádství mi tam moc nesedělo. Také se sociálními sítěmi to bylo přehnané, ale nejspíš to tak v dnešní době funguje. Možná je to tím, že jsem o trochu starší a své soukromí si nechávám jen pro ty, kteří mě znají a mají mě rádi. Mám pouze FB a mám ho hlavně kvůli knihám.
Knihu určitě doporučuji dívkám, ty bude bavit a starším jen těm, kteří k ní budou přistupovat jako k jednoduché oddechovce.

Hodnocení: 80%

Originální název: 90 Days of Different (2017)
Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2018, CooBoo
Počet stran: 288
Překlad: Adéla Špínová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 9788075445667

Foto: Nakladatelství COOBOO

http://www.albatrosmedia.cz/tituly/43838525/devadesatkrat-jinak/