Dan Jones, Mariana Amaralová – Barvy času

13.10.2019 – Dnes je nádherné podzimní slunečné nedělní odpoledne. Bohužel jsem včera měla migrénu, ze které se ještě vzpamatovávám. Zdržuji se doma a trávím čas s knihami. Šáhla jsem mimo jiné po novince, která mi v pátek přišla a jsem z ní unešena. Mám ráda historii, která je někdy podána – bohužel – nudným způsobem. Tato kniha mě zaujala od první stránky a je úžasně provedena.

Barvy casu

Kniha mapuje období dějin světa v letech 1850 – 1960, které bylo zachyceno pouze v černobílých fotografiích. Autorka tomutu projektu věnovala dva roky svého života a vybrala z deseti tisíc fotografií dvěstě. Těm vdechla nový život přes barvy díky techonologiím a digitálně kolorovala fotografie v PC. Musíme si uvědomit, že to nedělala podle své nálady, ale pečlivě studovala historii a materiály, aby její barvy byly co nejvíce autentické. Musela tomu věnovat neuvěřitelné moře času, ale výsledek stojí za to. Spolu s autorem poutavého textu vybrala fotografie, které jdou napříč kontinenty a kulturami. Jak sama říká: „Chtěli jsme spojit slavné se zapomenutými. Chtěli jsme vzdát holt mrtvým a věrně postihnout jejich dobu.“

Kniha je rozdělena na časové úseky po deseti letech. Začíná v imperiálním světě v roce 1850 – 1860, kde je vždy nejdříve stručně popsán vývoj události v těchto letech. Dole pod čarou jsou napsány heslovitě určité události ke každému roku. Dále je asi 15 fotografií. Každá dvoustrana obsahuje jedno velké foto a k ní je popsána historie, ke které se váže. V těchto letech se pokocháme fotografiemi Napoleona III, přestavbou Paříže, královnou Viktorií, obrovskou lodí Great Eastern, prvním hrochem v Londýnské ZOO, Charlesem Darwinem, Velkou světovou výstavou, skandálním carem Alexanderem II z rodu Romanovců, Konstantinopole, Krymskou válkou, ženami ve válce, Velkým indickým povstáním, Opiové války, rozvoj USA vypuzením indiánů, Kalifornské sny ve formě zlatokopů a propojením Kanady. Kdo by to řekl, že se během patnácti dvoustran dozvím tolik zajimavých informací z celého světa v té době. Fascinující.

Kniha je provedena kvalitně na pevném papíře a na 432.stranách mapuje sto let světových dějin ojedinělým pestrým a vzrušujícím způsobem. Při čtení anotace jsem měla tušení, že to bude výjmečná kniha a má intuice měla pravdu.
Knihu doporučuji jako dárek. Blíží se vánoce a spousta lidí uvažuje čím obdarovat své blízké. Troufám si říct, že tyto dějiny v barvách udělají radost, každému čtenáři, který miluje knihy.

Žánr: Literatura naučná, Fotopublikace, Historie
Vydáno: 2019 · Jota
Orig. název: The Colour of Time
Počet stran: 432
Jazyk vydání: český
Překlad: Věra Kovářová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-460-1

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/barvy-casu