Agnès Martin-Lugand – Štěstí na dně silné kávy

19.2.2021 – Čas letí jako splašený a já jsem si uvědomila, že jsem se dlouho nezačetla do romantiky ze současnosti. Chybí mi to. Takže jsem s radostí sáhla na knihu od motta, která mi přišla jako recenzní výtisk. Ty jo, já jsem nenapravitelná. Vím, že brzy vstávám do práce a stejně nepřestanu číst dlouho do noci. Vždycky si říkám, že mi kniha neuteče, ale stejně pokud mě chytne, tak čtu dlouho. A tato mě chytla.

0055531129_stesti_vel

Je to román ze života. Není v tom sladkost, erotika, ale více city a láska k rodině.
Hlavní postava se jmenuje Reine a má čtyřicet let. Má sedmnáctiletého syna Noé, kterému neřekla, kdo je jeho otec. Bydlí v rodném městě, obklopen láskou velké rodiny. Tedy prarodičů, tety, bratranců a sestřenic a rodinného přítele Paula. Reine našla spásu v jeho firmě, když byla těhotná. Od té doby se stali nejlepšími přáteli. Paul ví vše a stále Reine nabádá, ať Noému řekne, kdo je jeho otec. Reine má strach, že ztratí Noého, když se dozví pravdu. Pravda je, že lhala, ale měla k tomu své důvody. Hodně jsem nad tím jako čtenář přemýšlela, jestli by pravda spoustu věcí změnila a co by bylo pro Raine lepší. Ale je fakt, že lhát se nemá. Když vyjde pravda na povrch, což se většinou stane, tak lež ublíží, protože vám někdo věřil. Sice to byla lež ve jménu lásky, ale stále je to lež.

Reine dostane novou zakázku ve městě Saint-Malo, které je vzdálené tři hodiny od jejího bydliště. Při pracovní schůzce potká jednoho z majitelů firmy a cítí se být k němu neuvěřitelně přitahována. Ale na druhý den se seznámí s druhým majitelem a je v šoku. Potká muže, který ji v minulosti zradil a díky němu lže svému synovi. Jak se z toho Raine vymotá, už si musíte přečíst. Nemá to vůbec lehké. Syn cítí zradu a má pocit, že byl všem pro smích. Skutečný otec nechce věřit, že má syna. A její milenec je zklamán z jejího chování.

V druhé polovině knihy je to o citech a o rozhodování. Pravda nebo lež? Celkově se kniha dobře četla a postavy mi byly sympatické. Líbila se mi zápletka, která měla několik možností k vyústění a vedla k mnoha překvapením. Není to strhující, ani šokujíci, ale je to čtivé rodinné drama, které ovlnivní život několika lidí.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2021, Motto
Orig. název: Une évidence, 2019
Počet stran: 456
Jazyk vydání: český
Překlad: Dana Melanová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 9788026719502

Foto: Nakladatelství motto
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55531129/stesti-na-dne-silne-kavy/