Zuzana Pospíšilová – Do třetice

27.11.2017 – S blížícími vánoci vám dávám tip na nádherný knižní dárek pro děti. Velice mile mě tato pohádková knížka překvapila. V anotaci píšou, že je často v pohádkách symbolické číslo tři, a tak autorka této knihy vymyslela čtení pro tři generace. Nějak jsem to nemohla pochopit, ale zaujaly mě krásné ilustrace, a tak jsem se s chutí do knihy pustila a musím moc chválit. To se opravdu povedlo.

do tretice

Kniha je rozdělena na tři části. Každá část obsahuje sedm rozdílných pohádek. První část je určena dětem – pro kluky a holky, druhá část je pro rodiče a třetí část je pro prarodiče. Přemýšlela jsem nad tím, proč je to tak nazváno, to jako musí každou část číst někdo jiný? Může, ale nemusí. Pohádky totiž rostou s generací. Všech sedm pohádek má pokračování. Takže v první části je hrdina dítětem, v druhé části rodičem a ve třetí babičkou či dědečkem. Už během čtení se mi to moc líbilo.

Pro zajímavost vám převyprávím jednu pohádku. Ve zkratce.
Holčička Evička jednou pomohla skřítkovi z potoku vytáhnout nohu, která se mu zasekla o kámen. Za to dostala knihu přání. Evička byla spokojená se vším, tak jak to je, a knihu schovala do knihovničky. V druhé části je Evička maminka dvou kluků, kterým ráda povídá pohádky. Vzpomene si i na skřítka a donese jim knihu přání. Kluci ji hned vyzkouší a vše dopadne, tak bláznivě, že Evička raději knihu zase schová. Ve třetí části je Evička babičkou, která všechno zapomíná. Rodina je z toho nešťastná, až si synové vzpomenou na knihu přání a celá rodina ji hledá. Nakonec ji objeví vnučka, která poté do knihy napíše, ať si babička vše pamatuje. Což se stane a všichni jsou spokojeni.

Pohádky jsou určené dětem od pěti let. Jsou z této doby, ale obsahují kouzla a nadpřirozené bytosti. Nenápadně a s citem ukazují na hezké vztahy mezi třemi generacemi. Je fajn, když rodina navzájem na sebe myslí přes pokolení a všichni jsou si nápomocní. Je to jak v životě, důležitá je nesobecká, vše přijímací láska, kde se všichni s pokorou respektují. Nemusí spolu bydlet, to není podstatné, důležité je na druhé myslet a pomáhat si. Tak jak ukazují tyto hezké a povedené pohádky.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2017, Albatros
Počet stran: 116
ISBN: 978-80-00-04819-2

Foto: Nakladatelství Albatros