Vladimíra Ottomanská – Rok stromů

20.11.2020 – Další úžasný knižní tip mám pro rodiče malých děti. Tato kniha má podtitul Celoroční program pro MŠ. Takže nás to vede, že zde bude povídání o stromech pro malé děti. Ale to netušíte, že tato kniha je skvěle propracována a dá se s ní hrát i doma, kdy máme jako v této době, dlouhé zimní večery. Moc ráda vám knihu představím.

rok_stromu_obalka_final.cdr

V knize je deset kapitol. V každé hraje hlavní úlohu určitý druh stromu.
Já jsem si pro příklad vybrala kapitolu s názvem Jasan, který nás ochrání.

Jasan je symbolem rozhodnosti a síly vůle. Na začátku máme tři básničky o jasanu. Dále je tu pohádka na tři strany, kde v hlavní roli jsou děti Anička a Honzík. Pro ně připravil děda velké překvapení. Vzal je na dlouhou procházku k sousedovi, který bydlí U jasanů, za jasanovým dobrodružstvím. Soused je pohostil výbornou bramboračkou a děti stále nevěděli, co je to za překvapení. Až při odchodu děda otevřel stodolu a tam na ně čekaly velké sáně z jasanu s koníkem Hubertem. To bylo nadšení z jízdy domů na saních.
Po milé pohádce tu máme povídaní o jasanu, o sportu a o zimních olympijských hrách. Je to heslovité a má nás to navést na mluvení. Další část je tvoření. Nakreslíme a vytvoříme si jasan, raketu a lyže. Pak si zacvičíme. Jsou zde tři varianty pro více dětí, ale může nás to inspirovat k vytvoření verze v menším počtu. Dál si hravě zazpíváme, je to hlavně pro trénování mluvení, což nevím, jestli bych měla na to nervy, ale když jsme chodili na logopedii, tak nám nic jiného nezbývalo a jak bych byla tehdy ráda za další hravé tipy na procvičování.
V závěru si ještě vyzkoušíme počty, procvičíme a vysvětlíme nové slova a dostaneme tipy na činnosti, které souvisejí s těmito tématy.
Na konci jsou zde vypsány věci, které bychom si měli zapamatovat o daném tématu.
Takže věděli jste třeba, že jasan je symbolem ctižádosti, ale pozor: všeho s mírou. Že světle hnědé jasanové dřevo je tvrdé a trvanlivé, ale zároveň pružné a elastické. Z jasanového dřeva se vyrábějí lyže a další sportovní náčiní, jako tenisové rakety. Čaj z květu jasanu pomáhá při kašli a zápalu plic. A jen pro zajimavost, já mám z jasanu udělanou kuchyň už 16 let a stále je jak nová a krásná.

Takže i já jsem se dozvěděla nové věci a bylo to velmi příjemné poznávání a učení.
Dovedu si představit, že bychom jeden týden doma věnovali jednomu stromu a k tomu díky knize bych udělala tématické hraní a tvoření, kdyby nám ty zimní večery krásně utíkaly. Jenomže já už mám velké děti a nevím, na tohle je už asi neukecám. Ale mám malou neteř, která právě začala chodit do školky. Takže můžu někdy něco z toho určitě použít. A hlavně tato kniha je nádherně zpracována a už jen pohádky, které jsou z běžného života dvou malých sourozenců, se dají skvěle použít.

Z knihy jsem nadšená a pokud hledáte tipy na tvoření s dětmi, kniha je určena i pro vás. Dokonce je tu k javoru i recept na ovesné placičky s javorovým sirupem. No prostě skvělé tipy, na krásně strávený čas s dětmi, což je nejlepší vaše investice.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura naučná, Pro děti a mládež
Vydáno: 2020, Portál
1. vydání originálu: 2020
Počet stran: 112
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Patricie Koubská
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-262-1658-2

Foto: Nakladatelství portál
https://obchod.portal.cz/vychova-v-ms/rok-stromu/