Victoria Schwabová – Můj anděl strážný – Nové začátky

6.3.2016 – Jak možná již víte, mám jedenáctiletou dceru, která ráda čte. Zamilované románky ji ještě nebaví a fantasy knihou se jí taky nezavděčím. Nejraději má příběhy ze života stejně starých dívek. Proto mě tato kniha zaujala na první pohled svou anotací. Ihned mě napadlo, že se bude líbit Anetce. Moje tušení mě nezklamalo. Je to opravdu velmi povedená knížka pro čtenáře od deseti let až do stovky. Protože tento milý příběh si může přečíst každý, aby si uvědomil, jak jsou děti citlivé a vnímavé. Chtějí být vidět, i když jsou ve stínu většího trápení.

muj andel

Dvanáctileté Gabby se bratrovou nemocí změnil celý život. Starší bratr Marco má rakovinu. Vše se nyní točí kolem jeho léčby. Gabby to chápe, ale je nešťastná, že na ni maminka nemá ani chvilku času, že přátele neví jak se s ní bavit a vzdalují se jí. O prázdninách se přestěhovali a Gabby má obrovský strach nejen o bratra, kterému se přitížilo, ale i z nové školy. Najde si nové kamarády? Budou ji také litovat? Celé prázdniny strávila v nemocnici s bratrem. Sourozenci se hodně skamarádili s Henrym, který je v nemocnici dlouho a je také vážně nemocný. Henrymu na rozdíl od Marca lékaři moc nadějí na uzdravení nedávají.
V poslední den prázdnin vstupuje na scénu Aria. Aria je anděl, který má za úkol pomoci třem dívkám, aby si zasloužila křídla. Má podobu dvanáctileté holky. Jejím prvním úkolem je pomoci Gabby. Aria neumí léčit. Stává se Gabbyinou kamarádkou v nové škole. Snaží se ji seznámit s více spolužáky. Gabby se všem straní, protože má strach. Lže o svém bratru a celkově je moc smutná. Díky Arie se dostane do školního sboru, kde nachází nejen kamarády, ale radost ze zpěvu.

Přes smutnou linku těžké nemoci, působí příběh povzbudivě. Styl autorky je čtivý, a přestože se tu vyskytuje anděl, je přirozený. Anděly mám ráda, když vidím, co děti někdy provádějí a nic se jim nestane, jsem přesvědčena, že mají u sebe svého anděla, který na ně dává pozor. Možná proto se mi to tak líbilo. Aria může čarovat jen v případech, kdy to zapadne do okolí. Jakože v kapse se jí objeví peníze, když má zaplatit oběd. V závěru je naděje, kterou cítí Gabby. Její maminka s ní začala mluvit. Pochopila, že nejen Marco potřebuje pozornost. Gabby nachází nové kamarády a Marco se uzdravuje. Aria odchází, protože svůj úkol splnila.
Domnívám se, že budou další dva díly. Aria má totiž na náramku tři kroužky. V závěru dostala na jeden kroužek peříčko. Takže si myslím, že by mohly být ještě dva příběhy o dětech, kterým Aria má pomoci. Doufám, že je to pravda. Protože mě i Anetce se kniha moc líbila. Rodinných příběhů pro dívky je velmi málo. Vítám každou povedenou knihu na toto téma. A tato povedená je.
Náhodou jsem si všimla, že autorka již napsala sérii Archiv. Jsou to fantasy knihy pro mládež. Četla jsem první díl a je dobrá. I na databáziknih má vysoké hodnocení. Doufám, že i tato kniha si najde své čtenáře, protože si to zaslouží.

Žánr: Pro děti a mládež, Dívčí romány
Rok vydání: 2016
Počet stran: 176
Nakladatelství: Albatros
Překlad: Jitka Ircingová
Ilustrace/foto: Bohumila Becerra-Gablasová
Vazba knihy: vázaná

Foto: Nakladatelství Albatros