Uri Orlev – Domů ze slunečných stepí

9.2.2018 – Spolupracuji s internetovým obchodem Knihcentrum. Vždy se těším na nabídku, ze které si mohu vybrat jednu knihu. Výběr je velmi rozsáhlý, od detektivek přes romantiku až po knihy, kterých bych si nikdy nevšimla. Je to fakt. Některé knihy působí nenápadně. V obchodě bych je přešla, protože mě obal ani název nezaujme. Přiznávám, že se tím nechám ovlivnit, pokud nejdu cíleně pro konkrétní knihu. A proto důkladně vybírám se seznamu a leckdy najdu skrytý poklad jakým je i tato kniha.

domu ze sl

Příběh se odehrává během druhé světové války v různých zemích a obsahuje sedm let života malého chlapce Eljuši, který příběh vypráví od svých pěti let. Začíná nocí v jeho rodném městu Kostopoli, které se nacházelo na polském území, ale v průběhu první světové války ho dobyla ruská armáda, dnes je to západní Ukrajina. Eljuša je nečekaně probuzen otcem a utíkají v noci před Němci. Otec je po delším putování do Kyjeva nechává odjet vlakem do Kazachstánu. Eljuša zůstává s maminkou a se staršími sestrami dvojčaty a s mladším bráškou sám. Otec narukuje do armády. Rodina se po dlouhém putování usadí v osadě ve stepi, v malém chudém domečku, který je na místní poměry luxus. Eljuša pochází z bohaté rodiny, a tak i se sourozenci poznává úplně nový život. Vše je pro něj nové a díky kamarádům, začíná pomáhat obstarávat jídlo a otop na zimu. Maminka musí pracovat, aby je uživila, a tak děti pomáhají doma. Je to jiný svět a dobrodružství čekají na Eljušu na každém kroku. Vyprávění válkou nekončí. Eljušu sledujeme až do nového domova v Izraeli.

Je to velmi zajímavé a poutavé povídání z netypického prostředí v těžkých časech. Autor skvěle vystihl dětský pohled, jenž je přímý a všímá si detailů, které my dospěláci hned nevidíme. Samotná doba, místa a události, ve kterých se příběh odehrává, jsou fascinující. Opravdu je to velmi dobře napsaný, krásný příběh o přežití ve válečné době. Je podaný tak, že zaujme starší děti i dospělé. Působí obyčejně neobyčejně. Doporučuji.

Na netu jsem našla zajímavý výtah z rozhovoru Veroniky Bednářové s Uri Orlevem (magazín LN Pátek, 21.6.2013):

LN: Jak si udržujete dětské vidění světa?
UO: To není žádné „udržujete“, o traumatu války jednoduše nejsem schopen jako dospělý přemýšlet. Jednou mi můj psychiatr navrhoval: „Vyprávějte mi po pravdě své zážitky z dětství, přesně tak, jak to tehdy bylo, ale pohledem dospělého muže.“ Řekl jsem mu, že to nedokážu, i když jsem se snažil. Možná bych to dokázal vykřičet nebo zatančit nějakým divokým tancem, ale hovořit o tom nelze. Nedokážu o tom ani psát. Jediný způsob, jak jsem o těch událostech schopný přemýšlet, je očima dítěte, kterým jsem tehdy byl. Tak se mi to tehdy vrylo do paměti. Proto jsem začal psát knihy pro děti a mládež.

Je prvním izraelským spisovatelem, který získal mezinárodní cenu H. Ch. Andersena (v roce 1996).

Děkuji logo_knihcentrum_bilypodklad za recenzní výtisk.

Knihu si můžete koupit zde:
https://www.knihcentrum.cz/domu-ze-slunecnych-stepi

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno: 2017, Práh
Počet stran: 240
Překlad: Lenka Bukovská
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7252-704-5

Foto: Nakladatelství PRÁH