Stanislav Škoda – Tajemství Pražského hradu

7.2.2018 – Prahu mám ráda. Ale jsme od ní daleko. Snažím se tam jezdit s dcerou dvakrát do roka. Vždy projdeme nějakou památku, dáme si muzikál a chodíme po obchodech. Prostě správný holčičí víkend. Na hradě jsme byli několikrát, ale bez průvodce. Po přečtení této knihy, jsem zjistila, že hrad vlastně pořádně neznám. Takže příště pojedu do Prahy s touto knihou, která mě bude hezky provázet.

tajemství prazskeho hradu0002

Kniha je určena pro děti od šesti let. Je psána formou vyprávění. Netypickým vypravěčem je městský pejsek Riko, který rád se svým pánem chodí na procházky. Nejčastěji chodí na Pražský hrad. Prošli ho křížem krážem, takže ho zná jako svoje boty, pardon packy. Na začátku je jednoduchý, ale výstižný plán hradu s popisem. Poté je každá část hradu rozvedena o svoji historii, ke které je přidáno pár zajímavosti a pověstí. Nejen děti, ale i já jsem si oživila historii hradu nebo dokonce dozvěděla nové věci. Např. jsem neznala pověst o starých zámeckých schodech. Kde bychom se neměli pohybovat o půlnoci, protože se zde v tu dobu prochází starý muž v černém šatě, a okovanou holí oťukává dlažbu. Zakopal tu kdysi část svého majetku a nemyslel na nic jiného, než na své peníze. Teď tam po nocích bloudí a hledá místo, kam je ukryl. Vysvobozen bude údajně až v den, kdy peníze někdo nalezne.
Tak šup, šup, rychle hledat zakopaný poklad.

Kniha má hezké ilustrace a celkově se dobře čte. Má 45 stran, je lehká, abychom ji mohli nosit sebou na procházky po hradě a číst si ji na konkrétních místech. Kniha obsahuje samostatnou ilustrovanou mapu Pražského hradu. Jsou tedy tři možnosti, vzít mapu či knihu nebo oboje. Já jsem pro komplet a pěkně si to vše v klidu projít. I když je pravda, že jsem tam tři roky nebyla, takže mám co dohánět a půjde mi to skvěle. Kniha je moc hezká a dokáže zaujmout malé i velké čtenáře. Proto vzhůru na hrad s touto knihou.

Hodnocení: 90%

Žánr: Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno: 2018, Fragment (ČR)
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-253-3565-9

Foto: Nakladatelství Fragment