Sherre Hirsch – Lidé plánují, Bůh se směje

1.8.2018 – Mám ráda motivační čtení a sem tam si jimi zpestřím četbu. Tato kniha mě zaujala, protože jsem věřící a jsem křesťanka. Chtěla jsem se dozvědět více o judaismu z nevšedního pohledu ženy rabínky, která napsala tuto knihu. Je to zajímavé, je to poutavé, některé věci se opakují. Tím myslím, že už jsem o nich četla ve více knihách, což hlavně znamená, že je to uznávaný náhled, dle něhož můžeme být spokojení.

lide planuji

Na začátku musím upozornit, že je to hodně o víře, o Bohu, o židovství. Zmiňuje zde jejich zvyky, kterých je teda mnoho. Musím říct, že používají hodně rituálů. Ale je to napsáno s nenuceností a s lehkostí. Autorka nic nepřikazuje, mile vysvětluje a používá často různé příběhy ze života nebo z Bible (myslím, že jejich spisy se jmenují Tanach). Spoustu rad, jsem slyšela již z více stran, zde je to hodně z té Boží stránky.

Kniha má deset kapitol, tedy deset kroků k cestě osobního růstu, které vedou ke spokojenosti v životě. Já upozorním na sedmý krok, který se mi moc líbil. Jmenuje se Nalezení božské jiskry. Píše se v něm, že každý z nás se narodil s božskou jiskrou a našim úkolem je vnést ji do světa, ve kterém žijeme. Máme ji po celou dobu v sobě, jen ji někdy nevnímáme. Je vzácná a ukazuje, jak moc jsme pro Boha i pro svět důležití. Jakmile to o sobě zjistíme, dokážeme jiskru rozdmýchat v oheň. Každý je jedinečný. Je potřeba si uvědomit, že od okamžiku, kdy se probudíme, máme za úkol pronést při všedních úkonech jako mrknutí, shýbnutí, vyčurání slova díků. Má nám to připomenout, že i když se po ránu cítíme obyčejně, tak v žádném případě obyčejní nejsme. Jsme Boží výtvory. Jiskříme.

Je tu spoustu hlubokých, zajímavých, milých myšlenek, které když si uvědomíme, bude se nám lépe žít. Věřím tomu a beru tuto knihu pro sebe za přínosnou. Nejen, že mi přiblížila v dobrém jinou víru, ale vede k uvědomění, že budu, kým budu.

Hodnocení: 80%

Originální název: We plan, God Laughs
Žánr: Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 144
Překlad: Anna Vrbová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-262-1314-7

https://obchod.portal.cz/spiritualita/lide-planuji-buh-se-smeje/
Foto: Nakladatelství Portál