Robert Galbraith – Ve službách zla

5.7.2016 – Třetí případ ze série Cormorana Strika je skvělá detektivka. Myslím si, že pokud se vám bude líbit jeden díl, budou se vám líbit všechny a naopak. Opět je to velmi čtivé, perfektně promyšlené, o překvapení není nouze a zároveň výborně popisně propracované. Líbí se mi, že sledujeme nejen konkrétní případ, ale i vývoj vztahu mezi detektivem Cormoranem a jeho asistentkou Robin.

ve službach

V tomto díle mě navíc potěšilo, že se více dozvídáme o minulosti Cormorana. Robin dostane zásilku s useknutou ženskou nohou. Coromoran se domnívá, že čtyři osoby z minulosti by mohly mít zájem mu tento dar poslat. Tyto osoby ho nenávidí a chtějí se mu pomstít prostřednictvím člověka, na kterém by mu mohlo záležet. Vše svěří policii, která se bohužel zaměří pouze na jednu postavu a tak Cormoranovi nezbývá nic jiného, než začít pátrat na svou vlastní pěst. Díky tomu Cormoran vzpomíná, co jim udělal, jaké zlé činy jim překazil a z nich usvědčil.
Příběh byl o to zajímavější, že mezi několika kapitolami se objevila několikrát jedna, v níž vystupuje samotný vrah. Dává nám nahlédnout do hlavy a sledujeme jeho zvrácené myšlení, ve kterém chce ubližovat a zároveň se pomstít Cormoranovi. To mě hodně mátlo, a tak až do konce jsem špatně tipovala, kdo je vrah.

V kapitolách se střídalo vyprávění prostřednictvím Robin a Cormorana. Vnímala jsem pocity hlavně Robin, která má před svatbou a je plná nejistoty zdali si má svého snoubence doopravdy vzít. Mezi jejími pochybnostmi se dozvídáme, proč tak moc lpí na své práci a kdo ji v minulosti ublížil. Tímto dílem jsme hodně poznali soukromí dvou hlavních postav. Líbí se mi autorčin styl, kdy umně propojuje detektivní případ s osobní rovinou hrdinů ze současnosti až po minulost.

Velmi se těším nejen na další případ, ale i na to, jak se bude rozvíjet vztah Robin a Cormorana, vzhledem k tomu, jak se uzavřel tento díl. Tato série není mrazivá, netuhne vám při ní krev v žilách, ale je geniálně promyšlená a dokáže čtenáře pohltit nejen vyšetřovaným případem. Pokud jste nečetli žádný díl a zaujal vás tento, určitě si přečtěte všechny. Doporučuji.

Série: Cormoran Strike (3.)
Originální název: Career of Evil
Žánr: Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 512
Nakladatelství: Plus
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 9788025905289

Foto: Nakladatelství PLUS