Petr Kostka – Proč se říká…? – Začít od Adama… a další biblická úsloví

17.7.2015 – Dle mého každé normální dítě je zvědavé. Někdy má tolik otázek, až z toho bolí hlava. To se týká momentálně mě. Chystáme se na dovolenou,děti pořád hučí a na něco se ptají. Už se těším až odjedeme. Balení je asi nejhorší. Aspoň pro mě. No, ale zpět k tématu. Někdy automaticky říkáme úsloví, které zná snad každý. Vysvětlíme a časem ho používají i děti, protože to prostě tak je. Tato kniha je propojena více nápady. Hezky objasňuje dané úsloví v jednoduše podaném příběhu. Na začátku kapitoly je vždy citováno úsloví a na konci je lehce v jedné větě vyloženo.

biblicke uslovi

Je zde 19 úsloví, které mají základ v bibli. Ani si neuvědomujeme, jak často citujeme něco z Bible. Možná to ani někteří nevědí. Tato kniha je po všech stránkách zajímavá. Hezké ilustrace + pohádkové příběhy, které mají poučení, to vše dohromady dává knihu, která se líbí mě i mým dětem.

Pro zajímavost vám nastíním jeden příběh, který jsem ani já neznala. Být v jámě lvové. „Ocitli jsme se uprostřed samých nepřátel. Nelíbí se nám tu a všude hrozí nebezpečí. Jsme jako v jámě lvové.“ Následuje příběh o Danielovi, který uměl vykládat sny. To se líbilo královi, ale ne jeho rádcům. Rádcové lstí dostali Daniela do jámy, kde byli lvi. Přežil díky andělovi, který zavřel lvům ústa. Na závěr kapitoly je vysvětlení. „Ocitnout se v jámě lvové“ znamená být náhle uprostřed nebezpečí, v nepříjemné situaci.

Kniha se lehce čte. Na každé straně jsou ilustrace. Vzhledem k poučení bych ji doporučila spíše starším dětem. Nakladatelství Fragment ji doporučuje od devíti let, ale myslím, že už děti školou povinné ji zvládnou pochopit.

Foto: Nakladatelství Fragment