Petr Havlíček, Petra Lamschová – Superjídelníček

Je po Novém roce a spousta lidí si dává předsevzetí. A já si myslím, že na prvním místě v těchto slibech vede zhubnout a žít zdravěji. Mezi tuto skupinku lidí taky patřím a musím přiznat, že jsem se moc nepředřela, abych si tento úkol splnila. Nevěřím na zázračné pilulky a koktejly – kdyby to fungovalo, byli by na světě jenom štíhlí lidé. A tak mi nezbývá nic jiného než upravit jídelníček a začít cvičit. To vím, že funguje. Zaradovala jsem se, když se objevila na knižních pultech i tato novinka z nakladatelství Mladá fronta, která mi s jídelníčkem jistě pomůže.

jidelnicek

Pana Havlíčka znám jen z televize, ale vždy na mě působil sympaticky a jako člověk, který ví o čem mluví. I díky tomuto, jsem si knihu vybrala. Již po prvním listování mě zaujaly fotografie jídel, které lákají k uvaření a dostupnost těchto surovin je taky v normě. I paní Lamschová zde píše, že vytvářela recepty, aby dobře vypadaly i chutnaly, byly rychlé a pan Havlíček radil, aby byly zdravé. A recepty doplnil o další jídla na celý den, aby splňovaly příjem kalorii pro ženu neurčitého věku, výšky a váhy. Jedná se o jídelníček, který by měl sloužit jako inspirace jak se stravovat, pokud chci redukovat svoji váhu. Líbí se mi, že jídelníček je vyvážen, jsou tam tuky i sacharidy. Nevím, kdo vymyslel, že se musíme bát tuků. Bez toho by naše tělo prostě nefungovalo tak jak má. Ale musíme si vzít ty správné – to jsou tuky rostlinného původu, rybí tuk a tuk vaječného žloutku. Dle doporučení WHO by denní živinová skladba měla vypadat takto: 15 procent bílkoviny, 30 procent tuky a 55 procent sacharidy. Údaje jsou pouze orientační, skladba se může lišit dle životního stylu například sportovci a dle zdravotního stavu.
Kniha obsahuje čtyři jídelníčky. Před každým týdnem je napsán nákupní seznam, což mi připadá jako výborný nápad. Ihned vím co koupit a mám přehled. Jeden jídelníček je na čtyři týdny a každý den je tam poctivě popsán od snídaně po večeři. Včetně jednoho receptu, ke kterému se váže fotografie. Knihu doplňují rady jak správně nakupovat a zdravě vařit. Jedná se i o to, uvědomit si, že to zdravé stravování není na jeden měsíc, že je to prostě o změně celého životního stylu.
Tak Vám i sobě přeji, ať máme pevnou vůli a přejdeme i díky této knize plynule ke své optimální a vysněné postavě.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta