Pavla Etrychová, Andrea Popprová – Průzkumník Žárovka

4.10.2019 – Děti mám sice už větší, a tak je tato kniha moc nebere. Ale mám malé neteře, takže můžu dále testovat knihy na dětech. Tato je určena dětem od pěti let a opravdu by se to mělo dodržet, protože jsou tam vystřihovánky a rébusy vhodné pro tento věk. Celkově je to orginální kniha, která nabízí od každého něco.

pruzkumnik zarovka

Knihou nás provází kluk Žárovka se svým pejskem Edisonem. Bydlí na zahradě v domečku a vidí z okna na velký dům, kde se za oknem dějí zvláštní věci. Žárovka to nevydrží a jde zjistit, kdo tam bydlí. Postupně se mu představují obyvatelé domu, kteří jsou vědci, ale správně potrhlí. Např. první doktor se jmenuje profesor Žebírko a vynalézá kapesní rentgen. K tomuto tématu jsou tam moc hezké úkoly a hádanky.
Kniha je zvláštní tím, že se dají prosvítit některé obrázky a nemusíte používat ani baterku, i když ta možná děti na tom láká nejvíce. Stačí dát obrázek proti oknu a vidíte, co se za ním schovává. Dále si tu můžete složit skládačku, na které je nahý kluk, oblečený kluk nebo kostlivec. Je to vtipné. Všechny skládačky jsou na tvrdém papíře. A kniha má kroužkovou vazbu, takže vystříhovanky jdou pohodově z knihy odstřihnout.

Po čase se v domě něco nového děje a už začíná zima. Žárovka se seznámí s docentem Šlofíkem. To se mi moc líbilo, protože tato kapitola je věnována zvířatům a zimnímu spánku. Poznáme stopy zvířátek ve sněhu, nebo si vystřihneme a vyrobíme ježkovi domeček.

Když začalo jaro, Žárovka navštíví dům, ve kterém se právě nachází inženýr Slípka. Ano, tušíte správně, tento iženýr se věnuje slepicím a chce vyšlechtit slepici, která snáší zlaté vejce. Budeme v kurníku hledat vajíčka a také uvidíme, co se ve vajíčku schovává. Vyrobíme si papírový dvorek a poznáme, jak se klube kuřátko.

No a v létě se seznámíme s oceánoložkou Delfínou a poznáme více moře a jeho obyvatele. Ještě nás čeká podzim s profesorem Bubákem, který již deset let sestavuje Atlas českých strašidel.

Kniha je opravdu plná nápadů, hádanek a vystřihovánek. Textu je tam tak akorát, abychom se seznámili s dalšími obyvateli domu a poznali čemu se věnují. Celá kniha je na tvrdém papíře. S knihou si můžeme číst, hrát, vystřihovat a lepit. Hodí se pro zimní večery a tedy nastal pro ni čas. Líbí se mi a dětem taky.

Hodnocení: 80%

Žánr: Pro děti a mládež, Pohádky, Šikovné děti – tvoření, hry, styl
Vydáno: 2019 · Mladá fronta
Počet stran: 80
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Andrea Popprová
Vazba knihy: kroužková
ISBN: 9788020451712

Foto: Nakladatelství Mladá fronta
https://www.kniha.cz/detail/kniha-491743-pruzkumnik-zarovka