Nisha Maynerick Blaise – Náš úžasný život

27.2.2021 – Kniha je určena dětem a mládeži, ale zaujala i mě. Autorka je zároveň ilustrátorka, takže to je takové sladěné v jednom duchu, prostě propojené. Kniha je krásně propracována a jsou v ní informace, které mě zaujaly a byly pro mě nové.

Nas uzasny zivot

Autorka začíná vysvětlením, čím je tvořeno lidské tělo a vesmír. Jak je vše podobné a provázané. Přechází k energii a slunci. Poté se dostaneme k vodě. Věděli jste, že po měsíci se prošlo více lidí,než kolik jich zkoumalo nejhlubší místa naší planety. Celé oceánské dno lidé sice zmapovali na dálku ze satelitu, ale ani ne pět procent je zmapováno podrobně. Pro mě nová informace. Od vody se dostaneme k mikroorganismu, bakteriím a roztočům. Jako něco jsem nemusela vědět. Třebaže přibližně milion spor, hub a plísní se se mnou dnes uvelebí ke spánku. Myslím, že je lepší na některé věci nemyslet. Přes organizmy se dostaneme do hlíny a pak k rostlinám. Já jsem neměla tušení, že struktura molekuly chlorofylu je téměř totožná s molekulou hemoglobinu. Rostliny jsou provázaný s hmyzem, který je naprosto všude. Žijí, daří se jim a otravují. A co teprve včely, ty jsou pro život nepostradatelné. Včely udržují lidský život. Opylují 70 z přibližně 100 druhů zemědělských plodin, které živí 90 procent světa. Pak se dostaneme k ptákům a zvířatům.

Fakta jsou z ověřených vědeckých zdrojů a jsou fascinující. Koncept knihy je udělán tak, že všechno je provázané a jedno bez druhého nejde. Prostě tak, jak to dohromady funguje – vesmír, člověk a příroda a je to geniální. Při čtení si to uvědomí nejen děti, ale i dospělí. Kniha jako celek je chytrá, poučná a vzhledově hezká. Jen já bych brala těch informací ještě více. Ale to by nejspíš nebavilo už děti. Nevím. Pokud máte zvídavé děti a pořád se na něco ptají, kniha je pro ně jako dělaná.

Perličky o knize:
V roce 2017 se tato knížka dostala mezi 10 nejprodávanějších knih v Číně.
Na knižním festivalu v Pekingu vyhrála tato knížka cenu za inovativní přístup.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura naučná, Pro děti a mládež, Přírodní vědy
Vydáno: 2020, Jota
Orig. název: This Phenomenal Life. The Amazing Ways We Are Connected With Our
Počet stran: 144
Jazyk vydání: český
Překlad: Lada Krutilová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-7565-772-5

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/nas-uzasny-zivot