Mary Torjussen – Beze stopy

22.10.2017 – Musím uznat, že je kniha skvěle promyšlená a překvapivá. Po celou dobu čtení jsem tušila, že to není, jak to vypadá, ale takový závěr jako byl tento, mě nenapadl. Hodně uvažuji, co o knize napsat, abych něco nevyzradila a došla jsem k závěru, že vám můžu sdělit něco podobného anotaci a pocity jak na mě působila. Cokoliv víc je nebezpečné, protože by mi mohla uniknout zajímavá informace a to bychom nechtěli. Opravdu ne. :-)

beze stopy

Hannah je mladá, dvaatřicetiletá úspěšná žena, která zažije šok. Vrací se domů ze školení z Oxfordu do Liverpoolu natěšená ze slíbeného povýšení. Těší se, až vše sdělí svému příteli Mattovi. Doma zjistí, že po Mattovi není ani vidu, ani slechu, ba ani stopa po něm nezůstala. Hannah se vrátila do domova, který vypadá přesně jako před čtyřmi lety, než se k ní nastěhoval Matt. Působí to až děsivě. Všechny jeho věci zmizely, kontakty a historie v mobilu a PC jsou vymazány. Vypadá to, jako by neexistoval. Hannah se z toho zhroutí. Neví co se děje, ale tuší, že něco divného. Postupně dostane pocit, že se v domě někdo pohybuje a že ji někdo sleduje. Bohužel má v rodině špatné vztahy. Svěřuje se své nejlepší kamarádce Katie a drama začíná.

Předně musím říct, že se kniha dobře četla a měla pro mě nečekaný závěr. V hlavě mi běžely všechny možné verze, toho, jak to mohlo být, ale toto mě nenapadlo. Nebyla to pro mě mrazivá kniha, že bych se bála, spíše to bylo neuvěřitelné, že je někdo takový. Ale uznávám, že je fakt, že se určití lidé mezi námi pohybují a přitom, bych to do nich nikdy neřekla, že můžou být tak nebezpeční. Hannah mi byla po celou dobu čtení velmi nesympatická, prostě se chovala jako kráva, ale když nad tím přemýšlím, tak je to od autorky skvělý tah. Prostě už víc nemohu psát nebo mi nějaká pointa ujede a bude to průšvih. Pokud jsem vás aspoň trochu zaujala, knihu si musíte přečíst. Věřím, že budete v němém úžasu sedět a říkat si jako já, že jste to opravdu, ale opravdu netušili. Nebo taky ne. Ale to mě právě zajímá. Takže určitě písněte tady nebo na databáziknih svůj názor. Buď jsem houby detektiv, nebo je to skutečně dobře napsáno a promyšleno.

Hodnocení: 80%

Originální název: Gone Without a Trace (2017)
Žánr: Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
Vydáno: 2017, Ikar (ČR)
Počet stran: 328
Překlad: Jana Jašová
Autor obálky: Kateřina Stárková
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-249-3417-4

Foto: Nakladatelství IKAR