Mary Louise Parker – Drahý pane

6.9.2016 – Knihu jsem měla rozečtenou 6 týdnů. To se mi ještě nestalo, abych tak dlouho četla knihu. Je fakt, že je hloubavá a špatně se čte na jeden zátah. Spíše bych doporučila jeden dopis na jeden večer, jak jsem to dělala já. Taky bych brala ohledy na to, že každému padne do noty něco jiného. A mě tato kniha moc nesedla.

Scan0026

Jak jsem se již zmínila, kniha je psána formou dopisů. Autorka je prý známá a uznávána americká herečka. Bohužel tohle moc nevnímám, tak ji neznám. V ději se o svém povolání nerozepisuje.
Autorka dopisy píše mužům, které potkala, kteří ji zaujali na delší dobu nebo je střetla jen na pár chvil. Vybrala si druh vyprávění, ve kterém probírá hlavně myšlenky ve své hlavě. Takže je to hodně o pocitech, jak kdo na ni zapůsobil. Např. dopis taxikáři, se kterým byla chvíli v autě nebo hasiči, kterého jenom minula. Tyto pocitové dopisy jsem někdy nechápala, postrádaly pro mě smysl, proč je píše. Ty, které psala lidem v rodině nebo z blízkého okolí, se mi líbily více. Obsahovaly vzpomínky na pro ni známou osobu a myšlenky v čem ji ovlivnila a zdali je za to ráda. Nejvíce na mě zapůsobil poslední dopis, který píše svému otci. Má úvod, děj i závěr. To se mi líbilo moc. Kdyby takto psala všem, mělo by to svou logiku a více bych se nad knihou bavila.

Takto mě kniha moc netěšila. Někdy mi přišla zdlouhavá a text neměl žádnou vypovídající hodnotu. Prostě kdyby ten dopis vynechala, nic by se nestalo. A to se mi přihodilo na více místech v knize. Někdy jsem odstavec i přeskočila, protože mi to přišlo o ničem. Jednoduše mi kniha nepadla do noty.
Jsem moc zvědavá na další ohlasy čtenářů. Budu je sledovat na databázi knih a se zájmem číst jejich komentáře. Věřím, že si i tato kniha své čtenáře najde. Kolikrát jsem nadšená z knihy, a většině hodnotitelů se nelíbí. Dávají ji málo hvězdiček a já bych nejraději s nimi diskutovala, proč si nevšimli toho a toho, protože kvůli tomu mi připadá kniha skvělá. Takže pokud vás kniha aspoň trochu zaujala, běžte do ní a nezapomeňte pak sdělit své dojmy na www.databazeknih.cz. Těším se.

Hodnocení: 60%

Originální název: Dear Mr. You
Žánr: Literatura světová, Autobiografický román
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 184
Nakladatelství: Omega
Překlad: Marcela Halouzková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7390-410-4

Foto: Nakladatelství OMEGA