Marta Davouze – Víkend s Miriam

28.10.2018 – Kniha vyšla po smrti autorky a zaujala mě svou anotací. Chtěla jsem si ji přečíst ze zvědavosti a mám z ní rozporuplné pocity. Kniha se velmi dobře četla, ale dějově to prostě bylo zvláštní. Vím, že do toho vnáším své emoce a je to neobjektivní, ale vždy píšu proč a jak z pohledu pocitů. Nejsem odborník, ale čtenář, kterému někdy kniha nesedne z přesvědčení, že je to např. zbytečné, ale uvědomuji si, že se to ve skutečnosti může dít, protože každý člověk je originál. A proto čtěte.

vikend s miriam

Hlavní hrdinou je vysokoškolský pedagog Rosťa, který je celoživotně zamilován do krásné herečky Miriam. Rosťa vypráví svůj příběh, kdy to bere přes konec k začátku a zpět až po současnost. Miriam pohřbila své dva manžely a Rosťa si při svém vyprávění uvědomuje, kde asi udělal špatné rozhodnutí. Oba manžely znal a kamarádil se s nimi. Miriam Rosťu příležitostně vyhledává a zdá se, jako by čekala na jeho první krok. Přesto se po smrti prvního manžela neozve a on ji znovu potká náhodně, kdy už je podruhé vdaná. Rosťa popisuje atmosféru v době komunismu, kdy chodí na tajné divadelní hry či čtení. Je to takové zvláštní, jako celá kniha.

Trochu mi trvalo pochopit, co znamenají poznámky na konci každé kapitoly psané jiným typem písma. Dle mého dojmu jsou to krátké vsuvky z autorčina osobního života. Byly zajímavé a mohly mít v knize větší prostor.

Líbily se mi autorčiny názory, jež byly převedeny do myšlenek Rosti, který poznal až na konci některá tajemství Miriam. Někdy jsem měla nervy z toho, že jí nikdy nevyznal lásku, i když měl příležitost.
Kniha se mi celkově líbila a jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jen některé chování je mi cizí, to ale nemění nic na tom, že autorka má skvělý styl a cit pro čtivé vyprávění.

Hodnocení: 70%

Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2018, Mladá fronta
Počet stran: 144
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-204-4946-7

Foto: Nakladatelství Mladá Fronta