Marissa Meyerová – Bez srdce

29.5.2017 – Tento působivý fantasy příběh na motivy pohádky Alenka v říši divů bude mít své fanoušky i odpůrce. Mám ráda fantasy, ale Alence jsem nikdy nepřišla na chuť. Kdybych věděla, že je tato kniha na motivy Alenky, nečetla bych to. V anotaci jsem si to neuvědomila, i když tam je zmínka o Říši divů, ale nespojila jsem si to s Alenkou. V anotaci je psáno:
„Kdysi dávno, než se stala postrachem říše divů, byla neblaze proslulá Srdcová královna jen dívkou, která toužila po lásce.“

bez srdce

Po přečtení knihy již vím, jak je tato stručná definice geniální a přesně vystihuje knihu. Dějově se mi kniha nelíbila, ale to je můj problém.
Autorka je skvělá vypravěčka a příběh krásně rozvinula s pestrostí k postavám a jejich vlastnostem. V říši divů je království, kde vládne jednoduchý hloupoučký král. Ten našel zalíbení v dívce Catherine. Cath má ale jinou představu o své budoucnosti. Jejím snem je otevřít si pekařství, protože miluje pečení a je v něm výborná. Ale pro dceru markýze je to nesplnitelná představa. Na plese, kde má dostat od krále nabídku k sňatku, se objeví nový šašek Šprýmař, který se jí moc líbí. Od toho večera se nic nevyvíjí, jak by mělo. V království se objeví příšera Tlachapoud, který žere lidi. Neschopný král si s ním neví rady. Cath si neví zase rady s králem. Je to začarovaný kruh a Cath neví jak z něho ven.

Pokud čtete mezi řádky, tak z úvodního citátu tušíte, jakým směrem se bude děj ubírat. Nečekejte milostnou romanci, ze které kape láska na každém kroku. V tomto příběhu se ocitneme u Kloboučníka, který tak trochu za všechno může. O kouzla a čáry zde není nouze. Podíváme se do země, kde je všechno možné. Pro čtenáře, kteří milují Alenku v říši divů je tento příběh skoro povinností. Pro ty, co mají rádi dobře napsané a správně ulítlé pohádkové fantasy s temným podtónem k nevyhnutelnému osudovému konci, je kniha dobrá volba na nevšední čtenářský zážitek.

Hodnocení: 60%

Originální název: Heartless (2016)
Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno: 2017, Egmont (ČR)
Počet stran: 416
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 9788025239674

Foto: Nakladatelství Egmont