Mária Rázusová-Martáková – Jak šlo vejce na vandr, Margita Príbusová – Tři prasátka

16.3.2018 – Naschvál jsem se dívala a první pohádková kniha ilustrována Vladimírem Králem z nakladatelství Portál, se mi dostala do ruky v záři 2016. Nemohla jsem tomu uvěřit, protože jsem myslela, že to bylo loňské léto. Prostě čas letí, a mnoho věcí mi splývá. Proto jsem ráda, že si to mohu ověřit na svém webu a zkontrolovat co, jsem kdy četla. Kniha mě zaujala svými ilustracemi (což logicky u dětské knihy je potřeba), a mám radost, že jsem dostala i druhou pohádkovou knihu jako recenzní výtisk, za který moc děkuji.

vejce 10003

První kniha byla o poslušných a neposlušných kůzlátkách (odkaz zde) a moje děti si ji četly v létě na houpačce. Druhá kniha přišla tedy nyní na konci zimy a s dětmi jsme si ji dnes spolu četli v posteli v peřinách. Byla to sranda. A i když je kniha určena hlavně malým dětem, bavila i ty mé velké, protože jsme u toho dělali srandičky. U čtení jsem měnila hlasy a při zpívání prasátek jsem zvučně zpívala svým falešným hlasem. Výsledkem je krásně strávená společná hodinka plná hihňání a o tom to je. Knihy mají nejen učit, ale i těšit. Nás tato kniha propojila a pobavila.

prasatka 20004

V knize jsou dvě pohádky. Každá má svůj začátek na titulní straně a konec uprostřed. Prostě dočtete jednu pohádku, zavřete knihu, otočíte a čtete jinou pohádku z druhé strany. Je to pro mě vtipné a originální, jako samotné ilustrace, které se mi prostě a dobře moc líbí. Obě pohádky jsme znali, ale v jiném podání. O vajíčku je podobná Zvířátkům a loupežníkům. Zde je navíc to vajíčko, které je chytré a vyzraje nad zbojníky. Víc se mi líbila ta moje verze z dětství, kdy zvířátka objevila prázdnou chaloupku a vystrašila loupežníky tak, že utekli. V této verzi ji obývala stará baba, která čekala na zbojníky, a zvířátka ji vyhodili, protože je nepohostila a až potom, vystrašily zbojníky, kteří přišli s lupem. No nevím, jestli je to správně poučné, ale je to pohádka.
Tři prasátka jsou napsána vesměs tak, jak ji znám a tato pohádka se mi líbila více. Je to klasika. Tři prasátka, tři domečky a vlk, který fouká.
Obě pohádky jsou přeloženy ze slovenštiny.

str vejce

Celkově se mně i dětem knížka moc líbila. Je vytištěna na kvalitním, silném papíru a má ilustrace přes obě strany. Text je větším písmem umístěn na světlém podkladu, takže ilustrace neruší při čtení. Kniha udělala radost a já ji vřele doporučuji pro společné čtení. Hlavně nezapomeňte při čtení zpívat, když zpívají i postavy. :-)

Hodnocení: 80%

Žánr: Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 48
Ilustrace/foto: Vladimír Král
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-262-1306-2

Foto: Nakladatelství Portál