Liane Moriarty – Poslední výročí

19.5.2017 – Kdo aspoň trochu sleduje mé netové stránky, tak ví, že knihy od této autorky mám moc ráda. Zatím mě žádná nezklamala. Jsou mi blízké tématem i hlavními postavami. Velmi výstižně se autorce vždy podaří podat pocity hrdinů, že se v nich v určitých chvílích poznávám. Většinou do děje zapadnu tak rychle, že mám knihu za chvíli přečtenou. Poslední dobou mám nabitý program, a tak se stává, že ať je kniha sebelepší, usínám u ní. Věřím v relaxační zítřky a doufám, že čtecí komínek, který obsahuje asi 20knih, se bude brzy zmenšovat.

posledni vyroci

U této knihy jsem měla malý problém komplikovaného začátku. Do padesáté strany to vyznělo tak zamotaně, že jsem se párkrát vracela zpátky a přemýšlela o spojitostech mezi postavami, kdo ke komu patří. Radím vám vydržet, protože pak se děj rozjede, s postavami se dobře seznámíte a kniha začne ubíhat zajímavými událostmi.

Hlavní postavou je devětatřicetiletá Sophie, která je úspěšná v práci, má mnoho kamarádů, skvělé rodiče, ale chybí ji partner a dítě. Biologické hodiny ji začaly tikat a Sophie neví, co si s tím má počít. Sophie měla kdysi vážný vztah s Thomasem. Když se s ním rozešla, nesl to těžce nejen Thomas, ale i celá jeho rodina, která bydlí na Ostrově počmáraných blahovičníku. Proto je pro ni velkým překvapením, když ji Thomasova tetička odkáže po své smrti dům na ostrově. S ostrovem se pojí záhada opuštěného dítěte. Od začátku je čtenáři naznačováno, že je vše jinak, než vypadá. Sophie je z domu nadšená. Postupně poznáváme všechny příbuzné, kteří na ostrově bydlí. Devadesátiletou tetu, která je mladá duchem, ale zužuje ji artritida. Opuštěné dítě Enigmu, které je již pětasedmdesát a má dvě dospělé dcery s dětmi. Rodina si ze záhady udělala skvělý byznys a ostrov navštěvují turisté, aby poznali dům opuštěného dítěte s věcmi, jak ho obyvatelé záhadně ponechali.

V knize nechybí jemný humor, sympatické osoby se skvěle vypracovaným charakterem a překvapeními, která se daly očekávat, ale přesně se tipnout dle mého nedají. Hlavním tématem vedle života Sophie, je řešení záhady a sledování pocitů novopečené maminky Grace (sestřenice Thomase), která neprožívá, tak šťastné chvíle, jak by se dalo u novorozence očekávat.
Ve vyprávění děje se střídá více osob, tím nám autorka skvěle přiblížila myšlenky nejen Sophie. Po pomalém a zmateném začátku se kniha skvěle četla. S nadšením si ji přidávám do své sbírky k ostatním knihám autorky. Moc se těším, až si pořídím novou knihovničku a dám si knihy vedle sebe. Jsem trochu blázen, ale opravdu mi to udělá radost. Nyní dávám knihy všude, kde je místo. Těším se na určitý řád, který nastane, když budu mít více prostoru. Vše je v plánu.
Kniha je pro všechny, kteří mají rádi společenské romány s kapkou humoru a tajemství.

Hodnocení: 90%

Originální název: The Last Anniversary (2005)
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2017, Ikar (ČR)
Počet stran: 400
Překlad: Šárka Kadlecová
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-249-3369-6

Foto: Nakladatelství Ikar