Karen Wallace, Anne Civardi, Kate Petty, Joyce Dunbar – Nové pohádky kouzelné lucerny

29.8.2018 – Vyjádřit jedním slovem jaká je tato kniha? Nádherná. Absolutně nemá chybu, jak po stránce vizuální, tak svým obsahem. Po knize jsem zatoužila na první pohled. Pročítala jsem si emaily na dovolené, a pak mi padl zrak na nabídku z mého oblíbeného nakladatelství Synergie. Je to moje srdcovka. Zvětší části toho, co vydají, mám radost. A vůbec to nepíšu proto, že jsem knihu dostala. Je to pro mě potěšením číst jejich knihy a jsem vděčná, že mohu o nich napsat. Možná se zdá, že většinou chválím, ale vybírám si knihy, které dle mého úsudku, se mi budou líbit a mám z nich dobrý pocit. Většinou se trefím.

kouzelné pohádky

Kniha je vydána na kvalitním papíře a text doprovázejí velmi pěkné ilustrace. Na začátku je dvacet stran psaných o knize. Je zde zmíněno, jaké pohádky zde jsou, jak se mají číst, co mají dětem i dospělým dát. Kniha je určená malým dětem od čtyř do osmi let, ale věřte, že bude bavit i dospělé a i ti si z knihy něco hodnotného vezmou. Dobře napsané příběhy ukazují celou škálu lidského jednání. Dítě z nich pochopí, že všichni nejsou stejní. Uvědomí si, proměnlivost našeho světa, kde se problémy vyřeší a překonají, což je uklidňující a zároveň poučné. Moderní doba nás ochuzuje pomocí TV a PC o potřebu vytvářet si vlastní představy, tato kniha nám to nabízí. Pomůže získat sebedůvěru tím, že rozšíří jejich představivost, jejich fantazii. Při setkání s pohádkami či příběhy se dítě vždy něco naučí. Díky tomu, co prožívají pohádkové postavy, může porozumět vlastním pocitům a uvědomit si, že druzí mohou cítit totéž. Na závěr každé pohádky je uveden výčet afirmací, jejichž smyslem je zdůraznit hlubší význam příběhu – postoje, hodnoty a kladné vlastnosti, které jsou v něm obsaženy.

Úžasný je způsob vyprávění. S tímto stylem jsem se setkala poprvé a moc se mi líbí. Dítě má zavřít oči a představit si např. že je v zahradě a trhá banány. Najednou slyší nějaké otřesy a dunění. Něco velkého se blíží. Co to může být? Text nabádá, ať si dítě vezme kouzelnou lucernu a vydá se na tajuplnou cestu. Opatrně se podívá zpoza stromu a uvidí velkou chlupatou postavu. Najednou postava zmizne do země. Jdeš se podívat, kde je a vidíš, že spadla do hluboké jámy, kterou tam nastražili vesničané. Ti se seběhnou a radují se, že chytili příšeru. Nadávají ji, házejí na ni ovoce a kameny. Přitom je vidět, že příšera nechápe, co se děje. Poté do díry nechtěně spadne malé dítě a všichni se leknou. Co teď? Určitě je sní zaživa. Ale příšera je na dítě hodná a podá dítě ven. Všichni jsou překvapeni. Lidé příšeru vítají mezi sebe a teprve teď vidí, že je opravdu něžná. Možná vypadá jako příšera, ale je milá, citlivá a ohleduplná. Stejně jako ty.
To jsem ve zkratce převyprávěla pohádku o Roztomilé příšeře. V jejíž afirmaci je uvedeno:
– Když někdo vypadá jinak, můžeme si o něm lehce udělat nesprávný úsudek.
– Je snadné cítit se bezpečně ve skupině a spolčit se proti někomu, kdo je jiný.
– V životě potkáš nejrůznější lidi, kteří budou úplně jiní, než jsi ty. A i když ti třeba budou připadat zvláštní nebo budou žít jinak, chovej se k nim hezky.
V knize je dvacet pohádek, které rozvíjejí dětskou důvěru, tvořivost a vnitřní klid.
Prostě je to nádhera. Každá kniha je včetně MP3 CD s pohádkami v podání Nadi Konvalinkové. Její vyprávění je uklidňující a začátek je s podkresem jemné hudby. Jednu pohádku jsem si zkušebně poslechla a opravdu moc povedená volba vypravěče. Celkově vřele doporučuji.

Knihu si můžete koupit zde:
https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/pro-deti/000450_nove-pohadky-kouzelne-lucerny.php

Hodnocení: 100%

Originální název: More Nightlights
Žánr: Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2018, Synergie
Počet stran: 144
Překlad: Lucie Moučková
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7370-497-1

Foto: Nakladatelství Synergie