Jiří Žáček – Dětem

Tuto knihu si moje děti oblíbily. Rádi se k ní vracíme a není divu. Je plná veselých básniček, hádanek, různých slovních hrátek, doplňovaček, přesmyček a pohádek.

detem

Rádi hledají v říkance špatné slovo a vyměňují za to správné. Např. azok mlsá ovoce, ravyd plave v potoce . Poznali jste kde je chyba? A takových veselých hrátek se slovy je tu více. Rádi se navzájem zkoušíme z jazykolamů. Naše oblíbené je: Klotyldo, kloktej koktejl, neklej a kloktej! Je to sranda. A co teprve básničky, které jsou krátké i dlouhé a hlavně nápadité. Třeba tato:
Bubák
Sedí bubák na dubu,
který v lese stojí.
straší děti: „Bububu!“
A pak se sám bojí!
A nakonec jsem si nechala pohádky. Usmívám se nad nimi spolu s dětmi. Třeba ta O drakovi dobrotisku vypráví, jak udatný princ Vendelín bojoval s draky a vždy je pobil. Až jednou potkal princeznu Johanku, která mu pěkně vynadala. Draky nesmí bít, jsou to býložravci a hrozí jim vyhubení. Drak je její kamarád, doučuje jí matematiku a hraje si s ní Člověče, nezlob se. Tak se Vendelín omluvil a napadlo ho, že založí zoopark a proslaví království po celém světě. Nebo Jak liška napálila medvídky, kde sedlákovi z vozu vypadl bochník sýra. Medvídkové si ho rozdělili napůl, ale začali se hádat čí je půlka větší. Náhodou šla kolem liška, tak ji požádali, ať je spravedlivě rozdělí. Liška řekla, že ukousne z větší půlky a medvídkové se hádali dál a liška ukusovala až celý bochník sýra spapala. A medvídkové poznali, že je liška napálila, ale sami to chtěli a tak rychle utíkali domů k mámě.
Je to výběr nejhezčích básniček a pohádek Jiřího Žáčka. Píše jednoduše a srozumitelně a nejen dětem se to moc líbí. Knihou nás doprovází ilustrace Vlasty Baránkové, které krásně toto třetí vydání, jež vydalo nakladatelství Fragment, doplňují.

Foto: Nakladatelství Fragment