Jenny Oliver – Pod španělským sluncem

31.7.2019 – Pokračuji na své prázdninové vlně romantiky a slupla jsem tuto knihu jako malinu za dva dny. Byla úžasná. Moc se mi líbila hlavní myšlenka, která nebyla o romantice, ale o poznání, co je v životě opravdu důležité. Jemně upozorňuje na to, jak někteří doslova spí s mobilem v ruce a mínění na sociálních sítích je ovlivňuje na každém kroku.

pod spanelkym

Kniha je psána z pohledu dvou hlavních postav sourozenců Avy a Roryho. Jejich život je poznamenán slavnou matkou, která je v dětství opustila a šla za svou kariérou. I když už je po smrti, tak v životě sourozenců hraje v jejich podvědomích důležitou roli. Po smrti babičky si začínají uvědomovat, zdali je jejich život v pořádku. Ava se rozhodne odjet do Španělska, kde jejich babička žila a udělat pořádek v domě u moře. Naproti babiččina domu stojí kavárna, která chátrá, ale Ava má na ni krásné vzpomínky. Den poté přijede za ní i Rory se synem, protože se pohádal s manželkou a má problémy v práci. Uvědomil si, že potřebuje stopku, aby se z určitych věcí vzpamatoval. Oba se rozhodnou vzkřísit upadající kavárnu a poznají blíže babiččiny přátelé mezi které patří i velmi sympatický mladý muž Tom, který vlastní vinici. Vše vede v krásné okamžiky, při kterých odkrývají minulost a snaží se urovnat věci ve své přítomnosti.

Skvěle byly vylíčeny situace, kdy Rory i Ava kladou velký důraz na mobil a co se kde o nich píše. Virtuální svět je pohltil a nedokážou uvažovat bez mobilu. Což si postupně uvědomují a pomalu se ztrácí jejich závislost na mobilu.
Vidím to kolem sebe, hodně lidí má stále mobily v ruce a mě to vadí. Patřím ještě k té generaci, která poznala mobil až v dospělosti a i teď ho mám hlavně na volání. O dovolené jsem ho kontrolovala pouze večer, kdyby náhodou někdo něco chtěl z domova a vůbec mi nechyběl. A můj syn? Přišli jsme z výšlapu a šup na mobil….. Asi zavedu digitální detox jako je v knize.

Příběh je vtipný, milý a velmi čtivý. Postavy mi v knize byly sympatické a krásně bylo propojeno stáří s mládím. Citlivě byla ukázaná láska k matce, která byla s podmínkami, aniž by si to dítě plně uvědomovalo. Dětství formuje povahu, a tak poznat pravdu je také důležité. Krásně byla ukázána mobilní doba, kdy Rory nedá mobil z ruky ani při hádce s manželkou a procitnutí z té závislosti. Celkově se mi kniha moc líbila a vřele ji doporučuji. Je zde kladen větší důraz na rodinu než na romantiku. Ta příběh vkusně doplňovala.

Hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2019, Motto
Orig. název: The Summerhouse by the Sea (2017)
Počet stran: 336
Jazyk vydání: český
Edice: Srdcovky (12.)
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 9788026714934

Foto: Nakladatelství motto
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49814107/pod-spanelskym-sluncem/