Jeff Kinney – Deník malého poseroutky

12.6.2017 – Nedávno u nás vyšel sice už jedenáctý díl Deníku malého poseroutky, ale mě se dostal do ruky díl první. Byla jsem zvědavá na začátek této oblíbené série u dětí, tak jsem si ji s chutí přečetla. Je to vtipná jednohubka, která má v sobě celkem dobrý ironický humor, což mě překvapilo. Desátý díl je věnovaný jednomu tématu, a to jak rodiče vzpomínají, že za jejich dětství bylo všechno lepší. První díl je psán opravdu formou deníku, který nás provede jedním školním rokem jedenáctiletého Grega. Nezaměřuje se na jedno téma.

denik maleh

Greg nás seznámí se svou rodinou, která obsahuje správnou mámu a tátu, staršího a mladšího bratra. Greg popisuje, jak ho rodiče posílají ven si hrát pryč od počítače, čehož využije k návštěvě svého nejlepšího kamaráda Rowleyho, kde dělají co? Hrají hry na počítači. I když jsou lustrované otcem, který vyřazuje všechny, kde je sebemenší náznak násilí, takže hrají jenom závody. Prožijeme s Gregem nácvik divadelní hry a následné představení, kde se Greg zhostí role stromu. Jsme svědky, že ve zdánlivě nenápadném kostýmu se dá zhatit celé představení. V závěru uvidíme zkoušku kamarádství, kdy dojde k nedorozumění a je potrestán nepravý viník. Dokáže se Greg přiznat? Můžete hádat, ale faktem je, že i přesto si ho osud najde a Greg vidí, že vše zlé je pro něco dobré.

Už jsem zde o Poseroutkovi psala, tak se možná budu opakovat. Vím, že hodně lidí tuto sérii odsuzuje. Nechápu proč. Není to literární skvost, to je jasné. Ale vtipnou formou jsou zde popsány situace, se kterými se děti mohou běžně setkat. Je zde obsažen ironický humor, který každé dítě nepochopí. Takže ne všem se bude kniha líbit. Je to jak u dospělých čtenářů, každý si najde to, co ho baví. A pokud děti baví Poseroutka, proč ne? Neuškodí a snad přivede některé děti ke čtení. Pochopí, že v knize existuje jiný svět, ve kterém se můžeme ztratit a užívat si ho. A to je fajn.

Hodnocení: 70%

Série: Deník malého poseroutky (1.)
Originální název: Diary of a Wimpy Kid (2007)
Žánr: Komiksy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2009, Albatros
Počet stran: 224
Překlad: Veronika Volhejnová
Ilustrace/foto: Jeff Kinney
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-00-02225-3

Foto: Nakladatelství COOBOO