Gilly Macmillanová – Spálená obloha

1.3.2016 – Knihu budete prožívat jinak jako rodič a jinak jako bezdětný jedinec. Jako rodič vám vleze myšlenka únosu dítěte do hlavy a plně se sžijete s pocity hlavní hrdinky. Po dočtení budete kontrolovat své dítě a pro jednu noc si ho vezmete k sobě do postele s pocitem vděku, že ho máte vedle sebe. Vím to, protože přesně to jsem udělala. Jak bude kniha působit na bezdětné čtenáře, nemohu posoudit, protože se řadím k té druhé skupině. Ale určitě to nebude tak intenzivní. Některé pocity si musí člověk prožít, aby pochopil. Pocit strachu o bezpečí dítěte se k vám přidá nenápadně s jeho příchodem na svět. Zůstane s vámi napořád. Vy můžete jediné. Nemyslet na to, protože by jste se zbláznili a vaše okolí taky.

spalena obloha

Většina z nás chce, aby z jejich dětí vyrostli zdraví, vyrovnaní, šťastní, spokojení a tak akorát sebevědomí lidé. Pokud mu nedáme prostor, tak to nedokáže. Jakmile se necháme spoutat strachem, budeme úzkostliví. Nenecháme-li dítěti určitou volnost v samostatnosti, je zaděláno na problém. Ale kde je ta hranice? Pocit, že ho nechám samého jít domu ze školy a že to zvládl je úžasný. Ale co když se mu něco stane? Je přece tak malý. Jako rodič to musím zvládnout a s požehnáním ho pustit do světa.
To, co se stalo hlavní hrdince Rachel je, čeho se většina z nás obává. Dítě se ztratilo a kdo za to může? Většina obviňuje matku, která si to sama vyčítá. Ale ona chtěla jen to nejlepší pro svého syna Bena.

Osmiletý Ben je spokojené dítě. Vyrovnal se se situací, že je tatínek opustil a má novou rodinu. Užívá si s matkou procházku v lese. Na chvíli se od ní vzdálí z dohledu a už tu není. Začíná velké pátrání. Policie dělá vše, co je v její moci. Rodiče trpí. Veřejnost spřádá domněnky a nejvíce osočuje matku. Rachel je na citovém tobogánu. Chvíle utrpení a beznaděje střídají chvíle vzteku a odhodlání. Neví, komu může věřit.
Rachel se ve vyprávění střídá s Jimem. Jim je policejní šéf v pátrání po Benovi. Skvěle je tu vykreslen fakt, jak málo stačí k pracovnímu selhání díky osobním problémům, které si nechceme připustit.

Kniha je velmi čtivá. Perfektně jsou tu vyjádřeny pocity hlavních hrdinů. Rachel s Jimem jsou sympatičtí a po celou dobu čtení jsem jim fandila. Mají společný cíl najít Bena. Chvíle napětí a momenty překvapení, které postupně odkrývají fakta o osobách, kteří se pohybovali v Benovém okolí, jsou skvěle načasovány. Co se asi stalo, jsem tušila v poslední třetině knihy, ale do pachatele jsem se netrefila. Největším plusem příběhu je, že je vykreslen nadmíru opravdově. Vcucne vás do děje, tak rychle jako prach do vysavače. A co uděláte vy? Necháte se unášet skvěle napsaným příběhem. Když konečně dopadnete a stojíte pevnými nohami na zemi, tak ještě dlouho cítíte vír, který vás propustil.
Zvu vás k napínavé jízdě, která vám přinejmenším pocuchá účes. Ale dle mých pocitů, to spíš vidím na čtecí vysavač. Vtáhne a nepustí.

Originální název: Burnt Paper Sky
Žánr: Literatura světová, Dobrodružné, Thrillery
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 408
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Tatjana Jandourková
Edice: Světový bestseller (Knižní klub, Ikar)
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-242-5146-2

Foto: nakladatelství Knižní klub