Gillian Hicková – Veterinářka

12.8.2019 – Na první pohled mě zaujal na knize obal, který je příjemně barevný. A tak jsem si řekla, že vyprávění o zvířatech může být pěkné čtení a měla jsem pravdu. Jsou to milé příhody, které zpříjemní den, ale humor nečekejte. Možná se někdy pousmějete, ale kniha je hlavně milá a ne vtipná. V anotaci je napsáno, že jde o humornou knihu, tak není.

Veterinarka
Autorka je veterinářka na irském venkově, která popisuje své zkušenosti, pro ni v nové profesi, od školy až po první rok praxe. Je to pohodové čtení, které ukazuje různé nemoci zvířat a jak si s nimi veterinářka poradila. Hodně zajimavé je líčení případů, kde lidé, jež vlastní zvířata jsou buď skrblíci nebo mají předsudky k ženě, která dělá práci, branou jakože je určena mužům. Příběhy jsou psány na reálných základech, jen okolí a jména jsou upraveny. Ale Šnečka – její pes, je popsán přesně, protože se jedná o týraného psa a doktorka ho zachránila. Celkově mě vzalo hodně za srdce povídání o jejích psech. Měla tři a než přišla Šnečka, ti dva byli nerozluční kamarádi.
Nejvíce autorka vypráví o hospodářských zvířetech, protože její praxe je na venkovské klinice. Jak popisuje porody telat, tak smekám před ní klobouk dolů. Je to náročné fyzicky i psychicky, a ne vždy to dobře po té námaze dopadne.

Kniha je na pohodu pro milovníky zvířat. Je místy velmi zajimavá a místy milá. Je také o lidech a životech v krajině, kde se žije po staru. Rozesmál mě záchod, kteří ji nabídli staří bratři farmáři na odlehlém místě. Perličkou byl rychlý odjezd, kdy zacouvala do jejich staříčkého auta a netušila, kde se tam vzalo. To mi něco říká. Taky jsem to udělala a úplně chápu, že se to může stát, jen nevím jak k tomu došlo, když jsem se dívala, opravdu jsem se dívala a to auto jsem za sebou neviděla stát…. Kdo máte rádi čtení o zvířatech, určitě si knihu přečtěte.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Biografie a memoáry, Příroda, zvířata
Vydáno: 2019, Jota
Orig. název: Vet on the Loose (2005)
Počet stran: 248
Jazyk vydání: český
Překlad: Věra Kovářová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-498-4

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/veterinarka