Emilie Chazerand – Pravdivý příběh o prasátku

10.4.2020 – Čtu skoro vše, pokud je to dobře napsané. Ale přesto u mě vedou romány a pohádky. Obojí ma většinou dobrý konec a já mám z toho radost. V této době mi to pomáhá dvojnásob. Vyhledávám hlavně tyto žánry a po přečtení je mi hned líp. Nějak mi tyto knihy dokáží zvednout náladu a to je skvělé.

prasatko

Tato pohádková kniha mě zaujala na první pohled ilustracemi. Jsou nádherné. Jsem z nich nadšená a přiznávám, že si knihou listuji jen tak. Je to krásně zpracovaná kniha.

Co se týče příběhu, tak budu psát k rodičům, kteří tuto knihu budou kupovat a určitě jim nebude vadit vyzrazena pointa. Je to hezký příběh, jen jsem musela uvažovat nad koncem. Co tím autor chtěl říct.
Kniha vypráví o páru Líze a Petře, kteří žili spokojeně v chaloupce u lesa. Jednou šli na procházku do lesa a našli tam malou prasečí slečnu. Líza se rozhodla, že se o ní musí postarat a že ji dají jméno Miriam. Naučili ji všechno, co má malé dítě umět. Miriam byla moc zvídavé prasátko a pořád se na něco ptala. Tak se rodiče rozhodli, že ji dají do školy. Miriam byla nadšená ze školy. Kamarádi se trochu divili, že prasátko mluví, ale Miriam byla správná kamarádka. Všichni si ji oblíbili. Dokonce se ji líbil jeden kluk Rafael, který jí ale řekl, že se do ní nemůže zamilovat, protože je jiná než on. Miriam to zlomilo srdce a doma se ptala maminky proč. Maminka ji moc hezky vysvětlila, proč jsme každý jiný. Potom si Miriam řekla, že je moc ráda, že to je tak, jak to je. Rozhodla se, že bude první prasečí baletkou, kosmonautkou nebo topmodelkou.

Jasně, tomu všemu rozumím. Je tu opravdu hezky a srozumitelně vysvětleno na příkladu, že jsme každý jiný, a že když to příjmem, můžeme dokázat všechno, co si usmyslíme. Ale na poslední straně Miriam říká Líze, aby to poznání o tom, že je Miriam jiná, neříkala tátovi, že by to bylo pro něj moc těžké. Nad tím jsem hodně přemýšlela. Tuším, že to myslela asi z důvodu, že ho má ráda a že ho chce taky chránit. Ale nevím proč. Pro mě by bylo srozumitelnější, kdyby tam poslední stránka nebyla. Nevím. Jsem zvědavá na vaše názory. Klidně mi po přečtení napište.

Kniha je nádherná a já ji doporučuji. Věřím, že se dětem bude líbit. Oni nepřemýšlejí jako dospělí. Je prostě super.

Hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2020, Portál
Orig. název: LA VÉRITÉ VRAIE SUR MIREILLE MARCASSIN
Počet stran: 48
Jazyk vydání: český
Překlad: Martin Bedřich
Ilustrace/foto: Amandine Piu
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-262-1574-5

Foto: Nakladatelství Portal
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/pravdivy-pribeh-o-prasatku/

Do 19.4.2020 má Portál slevu na vše 20% kromě e-knih – doporučuji k využití. Podpořme knihy. Vím, že každy máme své finanční limity, ale kapka ke kapce a věřím, že to nakladatelům pomůže. Taky jsem si objednala knihy.