Elizabeth Weinová – Krycí jméno Verity

13.10.2015 – Poslední týden mám neuvěřitelné štěstí na dobré romány (Údolí úžasu, Sedmilhářky a Krycí jméno Verity). Tento je třetí v řadě a musím říct, že každý román je jiný, ale přitom všechny zanechaly hluboké dojmy nejen při čtení. Verity asi nejvíce, protože jen u toho z těch tří, mi na samotném konci tekly slzy.

verity

Rozjezd románu je jemný, pomalý a nenápadný. Je válka, která spojí dvě kamarádky Julii a Maddie, na Anglické letecké základně. Maddie je pilotka a Julie je špiónka. První část vypráví Julie, druhou část Maddie. Julie je uvězněna gestapem a vzpomíná na začátky přátelství, při kterém má prozradit šifry, pozice – prostě vše, co může být Němcům užitečné. Za jejím klidným vyprávěním je naznačeno a lze tušit kruté zacházení a mučení. Svou pozici dámy si zachová i v takových nelidských podmínkách. Oblíbila jsem si ji na první slovo, když vyprávění převezme Maddie, pořád jsem čekala, kdy se na scéně objeví Julie. Až Maddie vysvětlí Juliino chování a já jako čtenář jsem jen zírala nad chytrostí a statečností obou děvčat. I když Julie prostě u mě vede. Zamilovala jsem si ji. Maddie si mé sympatie získavala pomaleji. Poslední stránky jsou tvořeny dopisem, který ve zkratce shrne jejich silné přátelství. Celou dobu jsem se držela, ale při čtení dopisu mi už tekly slzy a kdybych psala, potřebovala bych taky to kuličkové pero o kterém je zde zmínka.

Na konci je doslov autorky. Je poznat, že létání miluje a snažila se vše podat věrohodně. V doslovu vysvětluje, že celý příběh je smýšlený, ale některé situace by se klidně takto mohly stát.
Je to nádherný příběh o přátelství a o síle laskavosti v nelidských podmínkách. Moc se mi líbila poznámka, kdy Maddie vypráví o tom, kolik lidí jí pomáhá a přitom nic za to neočekává. Maddie ví, že tato laskavost se má předávat dál. Těmto lidem ji už nevrátí, ale může ji poskytnout dalším cizím lidem jako poselství, které je ve válce sbližuje. Kéž by si to všichni uvědomili i bez těch hrůzných podmínek války. V dnešní době opravdu chybí mezi lidmi laskavost a pokora. Sem tam se objeví jiskra, ale málokdy se rozhoří.

Kniha se dobře čte, i když z první půlky je někdy popisná ohledně letadel a létání. Což není můj šálek kávy, ale v tomto případě mi to nevadilo. Jako celek to působilo reálně. V druhé půlce převládla akce a strhující děj. Vřele ji doporučuji.

Série: Krycí jméno Verity (1.)
Originální název: Code Name Verity
Žánr: Literatura světová – Romány historické
Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 352
Nakladatelství: Albatros Media – CooBoo
Překlad: Petr Eliáš
Autor obálky: Dodo Dobrík
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Foto: Nakladatelství COOBOO