Clara Christensenová – Hygge a polibky

31.12.2018 – Další milá zasněžená romantika přečtena. Uvědomuji si, že za dva dny jdu do práce, a tak si čtení užívám. Přiznávám, že tu mám velkou hromadu knih k přečtení a mimo jiné jsou to recenzní výtisky. A jelikož jsem neodolala a řekla si o ně, chci je přečíst co nejdříve. Což bohužel není v mých silách, tak aspoň využívám poslední volné dny. Jsem ostuda, našla jsem tu dvě knihy, které tu mám k recenzi už asi rok, a až o nich budu psát, veřejně se omluvím za obr velké zpoždění.

98822157_hygge-a-polibky

Tento příběh je stvořen pro zimní večery. Hlavní hrdinka šestadvacetiletá Bo bydlí v Londýně. Je pět let po vysoké škole a pracuje v marketinku. Její práce jí ale nenaplňuje a cítí se vnitřně nespokojená. Její přítel Ben má na tom také zásluhu. Je to její kolega a nechce, aby se o jejich vztahu vědělo. Bo stále přešlapuje na místě, až to osud za ní rozhodne. Je propuštěna z práce a s Benem se pohádá. Její kamarádka jí nabídne týdenní pobyt v Dánsku na jejich rodinné chatě. Je pár dnů před vánoci a Bo souhlasí. Chata slouží matčiným známým jako útočiště, a tak zde Bo pozná tři nové lidi a zažije s nimi v tom chladném týdnu krásné chvíle. Emil, který do chaty přišel poslední je naučí žít v Dánském stylu hygge. Hygge je dánské a norské slovo, vyjadřující pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Bo si tento styl zamiluje a po návratu do Londýna se snaží zařídit svůj život v tomto duchu, aby z něj měla radost. Začne dělat, co ji baví. Benovi řekne, co si opravu myslí. Taktéž k rodičům je upřímná. Vzbudí ve svém okolí rozruch, ale kupodivu se jí dostane podpory z více stran.

Příběh je psán na pohodu a rovněž to z něj vyzařuje. Pouze Bo mi někdy lezla na nervy svým vztahem k Benovi. Bylo to účelně, protože změna poté byla viditelná. Hygge se mi moc líbí a myslím, že stále více lidí se snaží takto žít. Ráda bych se zbavila více věcí v domácnosti, ale co s nimi? Vyhodit je? To je mi tak líto. Budu muset o tom popřemýšlet a vyřešit to efektivně. Ono je pravda, že někdy méně, znamená více. Takže kdysi jsem si nakoupila mnoho věcí a nyní bych raději většinu vyhodila a zařídila si to jinak útulněji. Postupně se k tomu určitě doberu.
Román jako celek je moc hezký i s nádhernou obálkou, takže kdo chce zjistit více hygge ve vztahu, určitě si knihu přečtěte.

Hodnocení: 80%

Orig. název: Hygge and Kisses
Žánr: Literatura světová, Pro ženy, Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2018, Jota
Počet stran: 312
Překlad: Ina Leckie
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7565-408-3

Foto: Nakladatelství JOTA